Další muž z Trumpova úřadu byl propuštěn. Kritizoval prezidentův plán výstavby zdi

Z úřadu amerického prezidenta byl propuštěn jeden z asistentů poradců v Radě národní bezpečnosti (NSC) Craig Deare. Vysoký úředník totiž na soukromé akci kritizoval politiku Donalda Trumpa, zejména výnos o výstavbě zdi na hranicích s Mexikem. Podle agentury AP byl poté v pátek propuštěn. Bílý dům bez bližších podrobností potvrdil, že Deare už není zaměstnancem NSC.

Craig Deare byl jmenován před měsícem do personálu Rady národní bezpečnosti jako šéf divize pro západní polokouli, kde měl na starosti mimo jiné Latinskou Ameriku. A právě Trumpovu politiku vůči tomuto regionu Deare podle agentury AP ve čtvrtek kritizoval v soukromé diskusi ve Wilsonově centru ve Washingtonu.

Několik vládních úředníků, kteří byli diskusi přítomni, anonymně uvedlo, že Deare kritizoval zejména Trumpův výnos o výstavbě zdi na hranicích s Mexikem. Trump minulý měsíc po podpisu výnosu také prohlásil, že za zeď ve svém důsledku zaplatí Mexiko. Na to reagoval mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušením cesty do Washingtonu.

Deare podle stejného zdroje také vyjádřil nespokojenost s tím, že členové Trumpova týmu, včetně prezidentova hlavního poradce Steva Bannona a dalšího poradce Jareda Kushnera, nekonzultují s NSC politiku Bílého domu.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Deare „byl poslán zpátky na svou původní pozici“. Deare předtím pracoval na Národní univerzitě obrany ve Washingtonu. „Nemyslím si, že kdokoli, kdo pracuje v takovém úřadu, kde má provádět prezidentovu agendu, by měl být proti prezidentovým krokům,“ odpověděla Sandersová na otázku, zda by měli být vládní úředníci vyhazováni za kritiku prezidenta.

Deare je už druhým vysokým úředníkem, který NSC za předchozí týden opustil. Minulé pondělí podal na Trumpovu žádost rezignaci hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn. Důvodem bylo, že ještě před Trumpovou inaugurací jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku a nesdělil o tom úplné informace viceprezidentovi Mikeu Penceovi.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Další muž z Trumpova úřadu byl propuštěn. Kritizoval prezidentův plán výstavby zdi Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Christopher Halloran / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.