Co nás čeká v příštích týdnech aneb jak demisi vlády upravuje česká Ústava

Premiér Bohuslav Sobotka formálně předá prezidentu Miloši Zemanovi demisi vlády až za dva týdny. S advokátem Michalem Janíkem jsme se tedy pro tuto chvíli na rádiu Zet zaměřili na to, jak upravuje takovou demisi český právní řád. Upozornil zejména na to, že podle Ústavy Zeman není povinen demisi přijmout.

Základní otázky kolem vlády, tedy i její demisi, upravuje Ústava České republiky. Podle ní může dojít k demisi vlády během řádného mandátu vlády, po volbách do Poslanecké sněmovny nebo v případě, kdy Poslanecká sněmovna zamítla žádost vlády o vyslovení důvěry, či jí přímo vyslovila nedůvěru.

Podle Janíka může k demisi vlády dojít dvojí formou. „Buď předseda vlády podá k rukám prezidenta rezignační dopis anebo mu doručí usnesení celé vlády. V prvém případě tedy rezignuje pouze předseda vlády a automaticky s ním celá vláda bez ohledu na stanoviska ostatních ministrů, ve druhém případě dojde ke shodě členů kabinetu na odstoupení celé vlády a vláda přijme usnesení o tomto odstoupení,“ řekl.

Ústava také upravuje další postup ve chvíli, kdy prezident demisi vlády přijme. V tuto chvíli nejprve jmenuje prezident předsedu vlády a na jeho návrh poté ostatní členy kabinetu. Nově jmenované vládě pak běží třicetidenní lhůta, kdy musí požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Ve chvíli, kdy nová vláda důvěru nezíská, má prezident poslední možnost jmenovat dalšího nového předsedu a jeho ministry. „Pokud ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident premiéra na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby,“ vysvětlil Janík.

Prezident republiky má tedy podle Janíka důležité pravomoci, kterými může zásadním způsobem ovlivnit další vládnutí. Ústava navíc podle něj neupravuje povinnost prezidenta republiky demisi přijmout. „Není tak teoreticky vyloučena možnost, že prezident Zeman tuto demisi vlády nepřijme. Je to již spíše politologická otázka, ale patrně bude záležet i na tom, zda premiér doručí prezidentovi pouze svojí rezignaci či usnesení vlády o demisi, na kterém se usnesou i ostatní ministři a projeví tak společnou vůli coby vláda jako celek odstoupit,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

Co nás čeká v příštích týdnech aneb jak demisi vlády upravuje česká Ústava Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.