Ceny ropy začaly opět růst, Brent překročil hodnotu 41 dolarů

Ceny ropy se během včerejšího dne vrátily k růstu. Stalo se tak díky zprávě o úbytku zásob suroviny klíčového amerického překladiště Cushing. Zdražování ropy ale brzdí obavy z toho, že američtí těžaři můžou v reakci na růst cen znovu navýšit produkci.

Severomořská ropa Brent s dodáním v květnu vykazovala kolem 18:15 nárůst o 0,3 procenta na zhruba 41,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 1,4 procenta a nacházela se těsně pod 40 dolary za barel.

Obchodníci s odvoláním na údaje výzkumné organizace Genscape uvedli, že zásoby ropy v překladišti Cushing minulý týden klesly o 570 574 barelů na 69,05 milionu barelů. „Velký úbytek to určitě není, přerušuje to ale sérii růstů,“ řekl agentuře Reuters obchodník Peter Donovan ze společnosti Liquidity Energy.

Za počátečním poklesem cen ropy stála páteční zpráva společnosti Baker Hughes, podle které američtí těžaři minulý týden přerušili 12 týdnů postupného omezování produkce a zvýšili počet provozovaných vrtných souprav o jednu. Analytici přitom čekali další pokles tohoto ukazatele, který za poslední rok pod tlakem cenového propadu klesl o dvě třetiny a je nejníže od roku 2009.

Globální přebytek nabídky nad poptávkou spolu s růstem zásob suroviny srazil ceny ropy od poloviny roku 2014 do začátku roku letošního o zhruba 70 procent. V lednu pak ceny sestoupily na dvanáctileté minimum kolem 26 dolarů za barel. Od té doby se však ceny díky nadějím na dohodu předních producentů na zmrazení těžby a poklesu produkce v USA zvýšily o více než 50 procent.

Zhruba 15 předních producentů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se sejde 17. dubna v katarském Dauhá, aby projednali plán na zmrazení produkce. Na zmrazení těžby na lednové úrovni se už v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy začaly opět růst, Brent překročil hodnotu 41 dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.