Ceny ropy se propadly na letošní minima

Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent ve středu uzavřela obchodování s poklesem o více než pět procent na 53,11 dolaru za barel. Během dne sestoupila až na 52,93 dolaru, což je nejníže od 8. prosince.

Americká lehká ropa WTI se ve středu dostala nejníže od 15. prosince, obchodování zakončila se ztrátou 5,4 procenta na 50,28 dolaru za barel. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 8,2 milionu barelů na rekordních 528,4 milionu barelů.

Přírůstek zásob byl zhruba čtyřnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o pouhé dva miliony barelů. Zásoby se zvýšily již devátý týden za sebou. „Trh momentálně rozhodně není v deficitu, zásob je dost,“ uvedl analytik Eugen Weinberg ze společnosti Commerzbank.

Růst těžby ropy z břidlicových ložisek v USA v poslední době podkopává snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh. Objevují se spekulace, že OPEC úmluvu o snížení těžby, uzavřenou do června, prodlouží. Představitelé organizace zatím oficiálně uvádějí, že na takovéto rozhovory je příliš brzy.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ceny ropy se propadly na letošní minima Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.