Ceny ropy obnovily pokles na minima, Brent klesl pod 36 dolarů

Světové ceny ropy včera večer obnovily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila poprvé od poloviny roku 2004 pod 36 dolarů za barel. Trh předtím díky předvánočnímu rušení sázek na další pokles cen oživoval z pondělního propadu, tendence ke slabosti ale přetrvala.

Cena Brentu kolem 20:30 klesla až na 35,98 dolaru za barel a překonala pondělní minimum 36,04 USD; později se cena vrátila nad 36 dolarů. Tento měsíc ztratil Brent již 19 procent, což by znamenalo její nejhlubší měsíční propad od října 2008, kdy krachem banky Lehman Brothers vrcholila globální finanční krize.

Cena americké lehké ropy WTI po pondělním sestupu na nové šestileté minimum 33,98 USD v úterý v novém únorovém kontraktu posílila o jedno procento na 36,20 dolaru. Oba druhy ropy od poloviny loňského roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou zlevnily o více než dvě třetiny.

Obchodníci rušili sázky na další pokles cen, protože se blíží sváteční období, v němž bývá obchodování slabé a nevyzpytatelné. Likvidace pozic sice trh podpořila, náladu ale oslabovala očekávání dalšího růstu zásob na americkém trhu a celkové obavy z pokračování vysokého převisu nabídky nad poptávkou ve světě, uvedla agentura Reuters.

Nepříznivé pro oživení cen zůstává i počasí. Neobvykle teplý začátek zimy na severní polokouli oslabuje poptávku po topném oleji.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy obnovily pokles na minima, Brent klesl pod 36 dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti

  Společnost ·

  Dětem migrantů by mohli už za pár let s výukou němčiny pomáhat roboti s lidskými rysy. Možnost nasadit šedesáticentimetrové roboty 

  Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu

  Společnost ·

  Světová média dne 23. prosince informují o tom, že ruská armáda se snaží podle organizace Amnesty International zakrývat v Sýrii válečné zločiny.  Rusové měli zabít př…

 2. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

  Tech ·

  Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.