Ceny nemovitostí v USA rostou třináctkrát rychleji než mzdy

Mezi druhým čtvrtletím roku 2012 a druhým čtvrtletím roku 2014 vzrostly ve Spojených státech mzdy o 1,3 procenta. Ceny amerických nemovitostí se přitom ve stejném období zvýšily o 17 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Situace se v jednotlivých regionech USA liší, ale ve více než třech čtvrtinách případů platí, že růst mezd nedokázal překonat tempo zdražování nemovitostí. Největší nerovnováha je ve městě Detroit a jeho okolí. Mzdy tam za dva roku vzrostly o necelých 5 procent, zatímco ceny nemovitostí zdražily o více než 57 procent. Důvodem je v tomto případě mimo jiné i to, že průmyslové město Detroit patří k místům, které světová hospodářská krize zasáhla vůbec nejvíce. Ceny domů a bytů tam jsou proto na nižších úrovních, než je obvyklé v podobně velkých sídlech jinde v USA.

Obecně ale platí, že za nerovnováhu mezi růstem platů a tempem zdražování nemovitostí mohou investoři, kteří kupují byty a domy ve větším počtu. Jedná se jednak o domácí nemovitostní fondy, a také o individuální kupce ze zahraničí, kteří často platí za domy a byty v hotovosti.

Aby se tnerovnováha změnila, musel by podle agentury Bloomberg buď zrychlit růst mezd, nebo by muselo dojít k poklesu cen nemovitostí. Třetí možností, která ale zůstává jen v rovině teorie, by byl pokles úrokových sazeb, aby se vlastní bydlení stalo dostupnějším i pro Američany s nižšími příjmy. Úrokové sazby už jsou ale v USA tak nízko, že v tuto chvíli nemají kam klesat, píše agentura Bloomberg.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Ceny nemovitostí v USA rostou třináctkrát rychleji než mzdy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.