Cena ropy Brent se přehoupla přes 51 dolarů, za měsíc zdražila o 20 procent

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořský Brent v průběhu obchodování v Asii vystoupil nad 51 dolarů za barel a pohybuje se kolem nejvyšší hodnoty za osm týdnů. Obchodníci doufají, že velcí producenti se dohodnou na opatřeních, která podpoří další růst. Od začátku srpna ceny vzrostly o více než 20 procent, takže trh je zpět v takzvaném býčím trendu.

Brent dnes ráno přidával zhruba 0,6 procenta a pohyboval se kolem 51,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 1,1 procenta na zhruba 48,75 dolaru za barel. Ceny ropy na začátku měsíce klesly až ke 40 dolarům za barel, pak se ale vrátily k růstu, který v posledních dnech akceleroval.

Trh oživuje od chvíle, kdy saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou v rámci zářijového neoficiálního zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen.

Analytici nicméně varují, že růst z posledních dnů je příliš výrazný. Zůstávají vesměs skeptičtí a nevěří, že jednání mezi kartelem OPEC a dalšími předními producenty o omezení nadprodukce povede ke snížení dodávek na trh. Saúdská Arábie dokonce naznačila, že tento měsíc možná zvýší těžbu na nový rekord.

„Někteří se domnívají, nebo přesněji doufají, že OPEC může přijít s plánem na podporu cen na neoficiálním zasedání, které se bude konat příští měsíc. My ale pochybujeme, že se tak stane,“ řekl agentuře Reuters analytik Forex.com Fawad Razaqzada.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy Brent se přehoupla přes 51 dolarů, za měsíc zdražila o 20 procent Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.