Cena akcií Volkswagenu není navzdory propadům nízká, myslí si Kamil Slížek

Cena akcií automobilového koncernu Volkswagen (VW) klesla po skandálu s podvody při měření emisí oproti letošnímu březnu o více než polovinu. Aktuálně se cenné papíry VW obchodují za 100 eur. Podle investora a zakladatele společnosti Proxima Alfa Trade Kamila Slížka je propad cen opodstatněný. Slížek si ale i přes propad cen akcií VW nemyslí, že jsou nyní cenné papíry koncernu levné a tím pádem vhodné pro nákup. V pravidelném pořadu rádia Zet Tržní okénko to řekl hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

„Volkswagen má velký problém s dluhem. Dlouhodobý dluh Volkswagenu se pohybuje na úrovni přesahující 130 miliard eur. Pokud vydělají 10 nebo 11 miliard eur v roce 2014 a musí financovat dluh ve výši 130 miliard eur, tak může dojít k zásadnímu problému. Pokud trh přestane věřit Volkswagenu jako firmě, tak jim to zásadně prodraží financování tohoto dluhu a může to rozvrátit ekonomiku celé skupiny. To, že akcie v tuto chvíli stojí něco kolem 100 eur, neznamená, že jsou levné,“ vysvětlil Slížek.

Jak se bude cena akcií dále vyvíjet v tuto chvíli podle Slížka nelze odhadnout. Poukázal na to, že vedle problémů s dluhem hrozí Volkwagenu ve Spojených státech pokuty ve výši až 20 miliard dolarů. „Pokud přijdou ratingové agentury s tím, že sníží rating dluhu Volkswagenu, tak se najednou prodraží dluhová služba a může to zásadně ukrojit celou ziskovost skupiny. Cílovat to, kde budou akcie Volkswagenu za rok je proto velmi velmi těžké,“ řekl na rádiu Zet Slížek.

Zakladatel společnosti Proxima Alfa Trade  je ale také toho názoru, že podobné podvody s emisními limity provádí i ostatní automobilky. Podle něj tak mohou být v případě dalších odhalení ceny akcií automobilek značně volatilní. 

Skandál kolem Volkswagenu vypukl před dvěma týdny, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) firmu obvinila, že u vozů s naftovými motory používala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Cena akcií Volkswagenu není navzdory propadům nízká, myslí si Kamil Slížek Foto: josefkubes / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.