Bulharsko značně sníží svou závislost na dodávkách plynu z Ruska

Bulharsko a Řecko podepsaly dohodu o zahájení výstavby propojovacího plynovodu (IGB), který má pomoci Bulharsku snížit jeho téměř úplnou závislost na dodávkách plynu z Ruska. Po letech zpoždění má výstavba plynovodu s počáteční roční kapacitou tři miliardy metrů krychlových začít v říjnu příštího roku, napsala agentura Reuters.

Plynovod o délce 180 kilometrů postaví podnik, ve kterém má padesátiprocentní podíl bulharský státní energetický holding BEH a po 25 procentech vlastní řecká státní energetická firma DEPA a italský Edison. Plynovodem má proudit plyn z Ázerbájdžánu a bude jím možné také přepravovat surovinu z řeckých terminálů na zkapalněný zemní plyn, které mají být v provozu od roku 2018.

Náklady na projekt se odhadují na 220 milionů eur (5,9 miliardy korun). Evropská unie už schválila, že na výstavbu nového plynovodu poskytne 45 milionů eur. Bulharsko očekává, že v budoucnosti se kapacita IGB zvýší na 20 miliard metrů krychlových ročně.

Bulharsko se také letos v květnu dohodlo s Maďarskem, Rumunskem a Slovenskem, že propojí svá plynová potrubí a umožní mezi nimi zpětný tok. Dohoda má zvýšit bezpečnost dodávek plynu pro všechny čtyři země.

 

Zdroj: ČTK

Bulharsko značně sníží svou závislost na dodávkách plynu z Ruska Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.