Budoucnost finančních trhů je po brexitu v rukou politiků

Jaký vliv bude mít brexit na finanční trhy se ukáže až postupem času. Investiční analytik společnosti Partners Aleš Tůma v pořadu Tržní okénko řekl, že trhy mají tendenci reagovat trochu přehnaně. Koneckonců to dokazují jejich bezprostřední reakce na výsledky britského referenda. Situaci na finančních trzích mají nyní podle Tůmy ve svých rukou politici. Musí postupovat obezřetně, aby trhy svými prohlášeními nepodráždili.

Dopady brexitu je v tuto chvíli předčasné hodnotit. Myslí si Tůma. Podle něj mají trhy tendenci přehnaně reagovat na šokové situace. Brexit například vyvolal pomyslnou bouři, jež investorům v pátek po referendu odepsala 5 až 10 procent. Poté jim je postupně vracela.

Nyní hrozí podle Tůmy „dusno“, které bude záviset na jednání mezi Evropskou unií a Británii ohledně samotného vystoupení. Tůma říká, že může dojít i k prodloužení předepsaného dvouletého termínu pro vystoupení z členských struktur EU.

Budoucnost finančních trhů bude závislá na samotných politicích. „Určitě je to v rukou politiků. Měli by postupovat samozřejmě na obou stranách co nejvíce obezřetně, aby trhy nepodráždili a nevyděsili. V zájmu Británie zvlášť s její finančním sektorem asi je, aby si vyjednala civilizovaný a kulturní rozvod,“ sdělil Tůma.

Důležité podle Tůmy také bude, aby politici na obou stranách udrželi na uzdě svá ega a nezačali si házet klacky pod nohy.

„Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyzval předsedu Evropské komise Jeana-Claude Junckera k odstoupení, což jeden můj známý z diplomatických kruhů hodnotil velice negativně. Malá členská země si totiž ústy svého ministra nemůže dovolit takovéto prohlášení v momentě, kdy nemá páky na to, aby Junckera skutečně donutila odstoupit,“ řekl Tůma.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy investiční analytik společnosti Partners Aleš Tůma, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Budoucnost finančních trhů je po brexitu v rukou politiků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.