Brněnská filharmonie letos vstoupí do své šedesáté sezóny

Filharmonie Brno se připravuje na svou jubilejní šedesátou sezónu, ve které chce pokračovat v nastavení moderního a progresivního programu. V rozhovoru pro rádio Zet to řekla ředitelka filharmonie Marie Kučerová. Filharmonie totiž jako jeden z mála orchestrů střední Evropy staví svůj repertoár na současných autorech. Vyjímá se i tím, že pořádá koncerty pro nastávající matky.

Brněnská filharmonie byla ustavena k prvnímu lednu 1956, její kořeny však sahají až do 19. století. „Úplně první pokusy spadají do období ambiciózního mladého Leoše Janáčka, který měl chuť a touhu v Brně vytvořit profesionální český orchestr někdy v 70. letech 19. století,“ popisuje počátky brněnské filharmonie Kučerová. Ze stejné doby také pochází současné sídlo dnešní filharmonie, novorenesanční Besední dům.

Nyní je z filharmonie jedna z nejmodernějších institucí u nás. Od ostatních filharmonií se ta brněnská liší svým programem. „Je tam skutečně velký podíl hudby 20. a 21. století. Spousta světových jmen, která se v českém teritoriu až tak příliš nevyskytují, ale musím říci, že to není nic, čím bychom posluchače odrazovali,“ řekla Kučerová.

Oslavy 60. sezóny, které budou probíhat po celou její dobu, se uskuteční ve formě rodinných koncertů, veřejných generálek i hudbou zblízka (bez pódia). Jádro oslav se podle Kučerové bude soustředit na novoroční koncert 1. ledna 2016, což je přesný den „narození“ současné filharmonie před 60 lety, který bude v přímém přenosu vysílat i televize ČT Art. 

 

Celý rozhovor s ředitelkou Filharmonie Brno PhDr. Marií Kučerovou si můžete poslechnout v playeru výše.

Brněnská filharmonie letos vstoupí do své šedesáté sezóny Foto: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.