Britská ropná společnost BP pyká za Mexický záliv. Zisk jí klesl o více než dvě miliardy dolarů

Britské ropné společnosti BP se ve druhém čtvrtletí snížil zisk na 1,3 miliardy dolaru (31,7 miliardy korun) z loňských 3,63 miliardy dolaru. Stalo se tak důsledkem mimořádných nákladů, které souvisí s hrazením škod a pokut po úniku ropy v Mexickém zálivu v roce 2010. 

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru zisk až 1,64 miliardy dolaru. Údaj o zisku nezahrnuje změnu hodnoty zásob a mimořádné položky. Firma dodala, že kromě nákladů na urovnání sporu se do výsledků promítají pokračující nízké ceny ropy a plynu, nižší příspěvek z podílu v ruské firmě Rosněfť a mimořádné náklady kvůli nepokojům v Libyi. BP patří mezi největší zahraniční investory v ruském ropném sektoru díky svému podílu 19,75 procenta v ruské ropné jedničce Rosněfť, kterou ovládá stát.

Společnost BP ve čtvrtletí zaúčtovala před zdaněním 9,8 miliardy dolaru jako náklady na urovnání sporu kvůli úniku ropy, který byl jednou z nejhorších ekologických katastrof v americké historii.

Situace na trhu je nyní pro ropné firmy velmi obtížná a nejistá. Ceny ropy ve druhém čtvrtletí v průměru činily 60 dolarů za barel. Proti prvnímu čtvrtletí sice stouply o přibližně pět dolarů, loni však průměrná cena činila 110 dolarů za barel. Pokles cen ropy má negativní dopad nejen na zisky firem, ale také snižuje investice do výzkumu a vývoje.

BP uvedla, že divize rafinace a prodeje si vedla dobře, zatímco divize průzkumu a těžby vykázala opět slabé výsledky. Zisk divize rafinace a prodeje se zvýšil na 1,63 miliardy dolaru z loňských 933 milionů dolarů. Naopak zisk divize průzkumu a těžby klesl na 228 milionů dolaru z 4,05 miliardy loni.

BP se na počátku tohoto měsíce dohodla s americkými úřady, že zaplatí celkem 18,7 miliardy dolarů za urovnání škod způsobených při havárii z roku 2010 spojené s únikem ropy do vod Mexického zálivu. Při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu tam před pěti lety zahynulo jedenáct lidí. Do moře následně uniklo několik milionů barelů ropy. Havárie v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch a způsobila vážné ekologické škody. BP dosud vyplatila na odškodném 54,6 miliardy dolarů.

 

Zdroj: ČTK

Britská ropná společnost BP pyká za Mexický záliv. Zisk jí klesl o více než dvě miliardy dolarů Foto: M DOGAN / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.