Britská centrální banka pravděpodobně přistoupí ke snížení úrokových sazeb

Britská centrální banka dnes pravděpodobně přistoupí k novému opatření na podporu domácí ekonomiky. Chce tak kompenzovat negativní dopady referenda o odchodu země z Evropské unie. Analytici předpokládají, že Bank of England poprvé od roku 2009 snížní základní úrokové sazby. Podle některých by dokonce mohla obnovit nákupy dluhopisů.

Banka dnes rovněž představí aktualizované prognózy pro hospodářský růst a inflaci. Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v červnu. Ekonomické průzkumy od té doby signalizují výrazné zpomalení hospodářské aktivity. Některé indikátory dokonce naznačují, že britská ekonomika klesá nejprudším tempem od roku 2009.

Podle agentury Reuters je jisté, že banka odhady hospodářského růstu zhorší. Hlavní otázkou tak je, zda předpoví hospodářskou recesi.

Základní úroková sazba v Británii se nyní nachází na rekordním minimu 0,5 procenta. Většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekává, že banka dnes sníží základní úrok minimálně o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta. Téměř polovina předpokládá, že banka rovněž obnoví nákupy dluhopisů, které pozastavila koncem roku 2012.

 

Zdroj: ČTK

Britská centrální banka pravděpodobně přistoupí ke snížení úrokových sazeb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.