Británie je prvkem rovnováhy v EU. Jejím odchodem ztratí východní Evropa spojence

K blížícímu se referendu o setrvání Velké Británie v Evropské unii se vyjádřil i maďarský premiér a euroskeptik Viktor Orbán. Ten však Brity vyzval k setrvání v osmadvacítce. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty si Orbán uvědomuje, že pokud by k brexitu skutečně došlo, přišel by tím o silného spojence.

„Velká Británie představuje pro země jako Česká republika, Polsko nebo Maďarsko jistý prvek rovnováhy v EU. Pomáhá vyvažovat tvrdé federalizační tlaky, které přicházejí ze strany zakládajících členů Evropské unie, především ze strany Francie a Německa,“ řekl na rádiu Zet Palata. Proto považuje Maďarsko nebo Polsko za důležité, aby Británie v Evropské unii zůstala. Pokud by se ale britští občané ve čtvrtek skutečně přiklonili k brexitu, existují zde obavy o podobné tendence ze strany států východní Evropy.

K referendu o setrvání v Unii by se podle Palaty s nejvyšší pravděpodobností mohlo uchýlit Polsko, které je současně pod tlakem Bruselu kvůli nedemokratickým tendencím polské vlády. Právě pod taktovkou její masivní kampaně by tak téměř jistě z EU vystoupilo. „A pokud by vystoupilo i Polsko, tak by to byla pro EU zásadní rána...určitě by to Evropskou unii poškodilo zásadně, možná i více než vystoupení Velké Británie,“ řekl Palata.

Dalším faktorem, proč Orbán vyzývá britské občany k setrvání v osmadvacítce ale může být i to, že ve Spojeném království pracuje přes 300 tisíc Maďarů.  Paradoxem však je, že jedním z důvodů britského referenda je i vysoká míra přistěhovalectví z jiných koutů Evropy. „Mnozí Britové mají pocit, že po rozšíření Evropské unie se Británie příliš otevřela a těch přistěhovalců z této části Evropy je opravdu mnoho. Pro Velkou Británii je to na rozdíl od Indů, Pakistánců a dalších lidí ze zemí, které bývaly britskými koloniemi je něco úplně nového. Jsou to lidé z kulturního prostředí, které Britové vlastně neznají,“ uvedl Palata. Zároveň ale dodal, že tito přistěhovalci Británii více přinášejí, než je stojí například na sociálních dávkách.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Británie je prvkem rovnováhy v EU. Jejím odchodem ztratí východní Evropa spojence Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

  Byznys ·

  Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

 2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

 3. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

  Společnost ·

  Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.