Bezpečnostní kontroly před vstupem na letiště vytvářejí z cestujících snadnější cíle

Bezpečnostní kontroly před vstupem na letiště mohou podle magazínu Business Insider paradoxně vytvořit pro teroristy mnohem více potenciálních cílů. Podobné kontroly přitom zavedlo Atatürkovo letiště v Istanbulu, na nějž v úterý večer zaútočili tři atentátníci. Ti o život před vstupem na letiště připravili nejméně 41 lidí a přes 230 zraněných. 

Už po teroristickém útoku na bruselské letiště Zaventem hovořili odborníci o tom, že zavedení nových bezpečnostních kontrol může být paradoxně kontraproduktivní. Varovali před tím na serveru New York Times. Některá letiště začala provádět dodatečné kontroly cestujících a jejich zavazadel při samotném vstupu na letiště. V některých případech dokonce kontrolují i vozidla cestujících. Bezpečnostními kroky cestujících u vchodů na letiště ale většina cestujících čelí větší hrozbě.

„Existují země, kde lidé musí předložit svůj cestovní pas a letenku ještě před vchodem na letiště,“ řekl bývalý manažer bezpečnosti londýnského Heathrow Norman Shanks. Tato bezpečnostní opatření přitom zavedlo i turecké Atatürkovo letiště v reakci na četné teroristické útoky v tureckém hlavním městě, k nimž došlo během nedávné doby. K úternímu bombovému útoku došlo právě u kontrolních stanovišť u vchodu na letiště.

„Pokud se podíváte na země, v nichž došlo k sebevražedným atentátům, tak většinou se útočníci zaměřují na bezpečnostní kontroly. U nich se totiž shromažďuje velké množství lidí,“ řekl generální ředitel poradenské firmy pro bezpečnost v letectví Green Light Philip Baum. Vytvoření více front na odbavení vystavuje lidi mnohem větší hrozbě.

Zatím není jasné, kdo je za útokem v Turecku zodpovědný. Američtí protiterorističtí úředníci ale podle Business Insideru podezřívají teroristickou skupinu Islámského státu.

Atatürkovo letiště je jedno z největších letišť světa a považuje se za 11. nejvytíženější na světě vůbec.

 

 

Zdroj: Business Insider, The Times, Zet

 

 

Bezpečnostní kontroly před vstupem na letiště vytvářejí z cestujících snadnější cíle Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.