BBC: Švýcarský imigrační zákon je kompromisem. Na kvóty nakonec nedošlo

Švýcarští poslanci podpořili návrh zákona, který upřednostňuje místní uchazeče o práci před pracovníky přicházejícími z Evropské unie. Rozhodnutí následuje referendum z roku 2014, v němž místní voliči těsně podpořili zavedení kvót pro pracovníky z členských zemí osmadvacítky. V opatření ale zmínky o kvótách nejsou, obsahuje pouze pravidla pro zaměstnavatele.

Švýcarští poslanci podpořili návrh zákona, který upřednostňuje místní uchazeče o práci před pracovníky přicházející z Evropské unie. Poslanecká sněmovna o tom rozhodla v době vysoké nezaměstnanosti. Toto rozhodnutí následuje referendum z roku 2014, v němž voliči těsně podpořili zavedení kvót pro pracovníky z členských zemí osmadvacítky. Návrh nakonec s kvótami pro přistěhovalectví z EU nepočítá.

Podle BBC je nový zákon kompromisem, který se snaží neznepřátelit si Evropskou unii. Přestože Švýcarsko není členem EU, má přístup k zóně volného obchodu. Brusel varoval, že zavedení kvót by porušilo bilaterální dohody ohledně volného pohybu osob. Jde přitom o podmínku pro přístup na jednotný trh. 

Kompromisní zákon se však nelíbí konzervativní Švýcarské lidové straně (SVP), který chce konkrétní limity pro imigraci. Podle BBC také není jasné, že se podoba zákona bude líbit i Evropské unii.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Syrská vláda pozastavila evakuaci civilistů a bojovníků z východního Aleppa. V rámci toho obvinila rebely z porušování podmínek dohody. Evakuaci měla přerušit palba na autobusový konvoj ze strany šíitských milicí. Zdroje syrské vlády rovněž uvedly, že rebelové ve dvou dalších syrských městech znemožnili civilnímu obyvatelstvu evakuaci. Od čtvrtka město opustilo nejméně šest tisíc lidí. Organizace spojených národů (OSN) informovala o tom, že ve městě nadále zůstává nejméně 50 tisíc civilistů.  

 

Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že chce včasnou dohodu o brexitu s ohledem na postavení Britů žijících v Evropě a občanů EU s bydlištěm ve Spojeném království. Oznámila to vedoucím představitelům Evropské unie v rámci summitu v Bruselu. Zbývajících 27 členských států se domluvilo na tom, že hlavní roli v jednáních sehraje Evropská komise. Britský ministr financí Philip Hammond mezitím vyjádřil obavy, že k uzavření obchodní dohody mezi EU může dojít až za deset let.

 

Filipínský prezident Rodrigo Duterte není vrah., říká jeho mluvčí Martin Andanar. Podle jeho slov nelze brát všechna Duterteho prohlášení doslova. Andanar reagoval na Duterteho slova, v nichž se přiznal k mimosoudním popravám. Podle nich chtěl doslova policistům ukázat, že když to může udělat on, tak proč by to nemohli vykonávat oni. Takto se měl chovat v době, kdy působil jako starosta města Davao. Opoziční politici a bojovníci za lidská práva nyní vyzývají k takzvanému impeachmentu neboli postupu pro zproštění Duterteho z úřadu. 

 

Stažení stobolívarových bankovek ve Venezuele způsobilo podle BBC peněžní chaos. Před bankami se vytvářejí dlouhé fronty. Venezuelané dostali 72 hodin na to, aby si stahované bankovky vyměnily za nové bankovky a mince vyšších nominálních hodnot. Nejvyšší z nich bude mít hodnotu 20 tisíc bolívarů. Některé bankomaty ještě ve čtvrtek stále vydávaly stobolívarové bankovky. Prezident Nicolas Maduro uzavřel až do neděle hranice s Brazílií a Kolumbií. Chce tak mafii zabránit v hromadění měny v zahraničí. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Švýcarský imigrační zákon je kompromisem. Na kvóty nakonec nedošlo Foto: Wikimedia Commons: Švýcarský parlament (Bundeshaus v Bernu)

reklama

Další články

 1. Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO

  ·

  Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stou…

 2. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

  Byznys ·

  Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

 3. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.