BBC: USA doručí do Sýrie během příměří humanitární pomoc; útoky v Somálsku mají 30 obětí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Spojené státy využijí probíhajícího příměří a doručí humanitární pomoc zhruba 150 tisícům Syřanů. OSN odhaduje, že ve stavu obležení žije v Sýrii až půl milionu osob. BBC si dále všímá sebevražedných útoků v Somálsku. K atentátům, které si vyžádaly nejméně 30 obětí, se přihlásila islamistická skupina Šabáb.

Spojené národy oznámily, že hodlají využít syrského částečného příměří a doručit humanitární pomoc zhruba 150 000 Syřanům žijícím v obležení. Do konce března chce OSN doručit pomoc všem Syřanům žijícím v těžko dosažitelných místech. V zemi platí příměří od soboty. Podle pozorovatelů se i přes drobná narušení zdá, že je příměří v zásadě je dodržováno. OSN odhaduje, že ve stavu obležení žije v Sýrii až půl milionu osob.

Německá kancléřka Angela Merkelová v německé televizi prohlásila, že Evropská unie nemůže dopustit, aby Řecko upadlo v souvislosti s náporem uprchlíků do chaosu. Rakousko a některé země Balkánu zavedly opatření, kvůli kterým zůstávají uprchlíci při své cestě Evropou uvězněni v Řecku. Merkelová ve svém vystoupení hájila svůj otevřený přístup k migrantům, z něhož prý nesleví. Příští pondělí se bude kvůli konat další summit mezi EU a Tureckem, který má přispět k řešení uprchlické krize.

V Hollywoodu skončil 88. ročník udílení cen Americké filmové akademie. Hlavní cenu za film roku získal snímek Spotlight. Oscara za herecký výkon v hlavní roli zvítězil Leonardo DiCaprio za snímek Revenant Zmrtvýchvstání, nejlepší herečkou se stala Brie Larsonová z filmu Room, nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Mark Rylance z Mostu špionů. „Samozřejmě pomůže, když s vámi hraje Tom Hanks a když máte vedle sebe režiséra Stevena Spielberga,“ prohlásil při předávání. Cenu pro herečku ve vedlejší roli si odnesla Alicia Vikanderová z Dánské dívky. Nejlepší kostýmy, výpravu, masky, střih, zvuk i střih zvuku má akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta.

V Pákistánu popravili bývalého policejního osobního strážce, který před pěti lety zastřelil guvernéra Paňdžábu kvůli nesouhlasu s jeho politickými kroky. Mumtáz Kvadrí zastřelil Salmana Tasíra v Islamabádu. Vražda vysoce postaveného politika tehdy zemi šokovala. Některé islamistické skupiny vraždu nicméně schválily a Kvadrího oslavovali jako hrdinu.

Nigerijská vláda přestala vyplácet platy 24 tisícům státním zaměstnancům, kteří podle nového auditu vůbec neexistují. Informovalo o tom ministerstvo financí, podle kterého tak vláda ušetří přes 11 milionů dolarů měsíčně. Audit byl výsledkem tažení proti korupci ze strany prezidenta Muhammadu Buhariho, který se ujal funkci loni.

Nedělní sebevražedné útoky na přeplněnou křižovatku a blízkou restauraci v somálském městě Baidoa si vyžádaly nejméně 30 obětí. Informovala o tom místní policie Původní bilance hovořila o 17 mrtvých. K atentátům se přihlásila radikální islamistická skupina Šabáb.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

 

BBC: USA doručí do Sýrie během příměří humanitární pomoc; útoky v Somálsku mají 30 obětí Foto: Sergey Kohl / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.