BBC: Unilever prodává své značky margarínů

Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto značky hodnotu 6 miliard dolarů (přes 152 miliard korun). 

„Vždy jsme pracovali na našem provozním modelu a efektivitě,“ řekl generální ředitel firmy Paul Polman. Podle něj Unilever nezměnil svůj dlouhodobý obchodní model. Narazil ale na neúspěšnou nabídku převzetí: „události posledních několika týdnů poukazují na to, že máme možnost řídit dál hodnoty našeho podnikání“. Americká potravinářská skupina Kraft Heinz se v únoru po vzájemné dohodě rozhodla stáhnout nabídku na převzetí britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží. Americký podnik za převzetí nabízel 143 miliard dolarů (více než 3,6 bilionu Kč).

Margarínový byznys byl podle Polmana „klesajícím segmentem“, které by mohlo být „lépe řízený někým jiným“.

Společnost Unilever také uvedla, že také přehodnotí své historické postavení duální společnosti, která je rozdělena mezi Velkou Británií a Nizozemskem. Unilever totiž vznikl v roce 1929 fúzí dvou podniků - Margarine Unie z Holandska a Lever Brothers z Velké Británie.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Zdá se stále pravděpodobnější, že Spojené státy americké změní svoje stanovisko vůči Sýrii. Americký prezident Donald Trump odsoudil chemický útok na severu země. Vláda nově zvoleného prezidenta doposud uváděla, že sesazení syrského prezidenta al-Asada není prioritou. Nyní připouští, že za chemickým útokem stojí syrské vládní jednotky. Trump prohlásil, že se jeho postoj k syrskému prezidentovi výrazně změnil. Syrská vláda použití chemických zbraní popírá.

 

Držitelka Nobelovy ceny a faktická hlava Myanmaru Aun Schan Su Ťij popřela, že by v zemi docházelo k etnickým čistkám. V rozhovoru pro BBC připustila problémy ve státě, kde žije muslimská menšina Rohingyů. Etnické čistky jsou ale podle ní příliš silným vyjádřením. Kromě jiného je příslušníkům této menšiny odpíráno občanství, takže jsou v situaci nelegálních přistěhovalců. Několik dalších držitelů Nobelovy ceny označilo postoj Su Ťij k problému za selhání jejích vůdčích schopností.

 

Nový Zéland se po řádění cyklonu Debbie minulý týden potýká s nejhoršími záplavami na několik století. Odhaduje se, že zemi podobná povodeň postihuje jednou za pět set let.

 

V africkém Burundi vyvolalo kritiku video zachycující mládež vládní strany. Přívrženci prezidenta Pierra Nkurunzizy na něm mimo jiné zpívají o tom, že by bylo dobré přivést do jiného stavu ženy z opozice. Ty by pak porodily přívržence vládnoucí strany. Situace v Burundi je nestabilní od chvíle, kdy prezident odmítnul opustit svůj úřad na konci volebního období v dubnu 2015.

 

Kolumbijské úřady nařídily vyšetřování sobotních půdních sesuvů na jihozápadě země. Ty si vyžádaly nejméně dvě stě devadesát obětí. Přes tři sta lidí je stále pohřešováno. Kolem dvou tisíc sedmi set lidí zatím bydlí v útulcích. Země hodlá vyšetřovat, zda nedocházelo k porušování stavebních předpisů a zda byly připravené plány pro případ přírodních katastrof. Vláda čelí kritice, že při neštěstí nezasáhla dostatečně rychle.

 

Zakladatel společnosti Amazon.com Jeff Bezos uvedl, že každoročně prodává část akcií této firmy, aby financoval Blue Origin. To je společnost zabývající se lety do vesmíru. Již v příštím roce by chtěla zahájit jedenáctiminutové vesmírné lety pro platící cestující.

 

Manželé z Kanady vyhráli potřetí vysokou výhru v loterii. První výhru získali v roce 1989, druhou v roce 2010 a třetí letos. Nyní vyhráli přes šest milionů amerických dolarů. Manželé chtějí vyhraný obnos použít na zajištění svých dětí.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Unilever prodává své značky margarínů Foto: Gil C / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.