BBC: Trump zkritizoval tajné služby kvůli odložení schůzky o hackerských útocích Ruska

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zkritizoval americké tajné služby za odložení termínu schůzky o hackerských útocích ze strany Ruska. Trump následně zpochybnil, že mají zpravodajci důkazy o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb. Představitelé tajných služeb odmítli, že došlo k jakémukoliv odkladu schůzky. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Nově zvolený americký prezident Donald Trump na Twitteru zaútočil na americké zpravodajské služby v souvislosti se schůzkou ohledně hackerských útoků, z nichž americké rozvědky viní Rusko. Podle Trumpa je „velmi podivné“, že zpravodajské služby plánované jednání odložily. „Možná potřebují čas na sběr důkazů. Velmi podivné!,“ uvedl na svém twitterovém účtu. Američtí zpravodajci navzdory tomu trvají na tom, že ke změně plánovaného harmonogramu nedošlo.

Americké tajné služby včetně FBI a CIA věří v to, že Rusko stojí za cílenými hackerskými útoky proti Demokratické straně a její kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové. Prostřednictvím serverů jako jsou například Wikileaks, poté zveřejnily informace, které měly pomoci Trumpovi v jeho vítězství v prezidentských volbách.

Trump zpočátku odmítal tvrzení a považoval je za „směšná“, následně ale uvedl, že se s představiteli tajných služeb setká, aby byl aktualizován o stavu a skutečnostech situace.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Indonésie pozastavila vojenskou spolupráci s Austrálií. Mluvčí armády Wuryanto uvedl, že rozhodnutí nabylo platnost už v prosinci. Toto opatření ovlivnilo velké množství aktivit, mezi které patří například společný výcvik. Australské ministerstvo obrany skutečnost potvrdilo. Vztahy mezi oběma zeměmi byly v poslední době napjaté. Wuryanto doufá v co nejrychlejší obnovení vzájemné spolupráce.

 

Speciální komise zřízená barmskou vládou uvedla, že dosud nenalezla žádné důkazy, které by vypovídaly o genocidě vedené proti muslimské menšině Rohingům v Arakanském státě. Komise ve své zprávě rovněž oznámila, že nemá dostatek důkazů, které by prokázaly obvinění z hromadných znásilnění. V prohlášení také nebyly uvedeny informace o zabíjení lidí bezpečnostními silami státu. Na veřejnost se ovšem dostaly informace o zneužívání Rohingů v rámci zahájené vojenské protipovstalecké kampaně, k níž mělo dojít loni v říjnu. Některé zdroje dokonce tvrdí, že stát stojí za etnickými čistkami tohoto muslimského kmene. Nositelka Nobelovy ceny za mír a barmská ministryně zahraničí Aun Schan Su Ťij nyní čelí mezinárodní kritice.

 

Francie jednala o pozastavení distribuce doplňku stravy s označením Uvesterol D. Tento doplněk stravy obsahující vitamín D měl totiž způsobit úmrtí desetidenního novorozence, který se udusil ampulkou. Francouzská státní agentura pro bezpečnost léků (ANSM) uvedla, že smrt pravděpodobně způsobil právě Uvesterol D. Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová řekla, že děti neohrožuje samotné užívání vitamínu D jako doplňku. Ohrožení ovšem způsobuje to, jak se přípravek podává.

 

Izraelský vojenský soud rozhodnul v případu vojáka, který zabil zraněného Palestince. Státní zástupce uvedl, že motivem izraelského vojáka byla pomsta. Loni v březnu izraelský voják Elor Azaria střelil ve městě Hebron, které leží na okupovaném západním břehu Jordánu, do hlavy palestinského útočníka. Ten byl před tím odzbrojen a ležel přitom nehybně na zemi. Azaria se podle svých slov domníval, že Palestinec měl na sobě vestu s výbušninami. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump zkritizoval tajné služby kvůli odložení schůzky o hackerských útocích Ruska Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

  1. Metro D by mohlo jezdit až do Jesenice

    Společnost ·

    Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. Středočeský kraj i Praha počítají se vznikem pracovní skupiny, kte…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.