BBC: Trump uvažuje jmenovat na post ministra zahraničí protiruského Romneyho

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zvažuje o jmenování republikána Mitta Romneyho na post ministra zahraničí. Trump měl přitom s bývalým kandidátem na prezidenta z roku 2012 v letošní předvolební kampani ostré spory. Informuje o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Budoucí viceprezident Mike Pence v rozhovoru pro televizní stanici Fox News potvrdil, že Romney je „vážně zvažován“ na funkci ministra zahraničí společně s dalšími jmény. Romney, s nímž se Trump v sobotu setkal, ke schůzce řekl, že jejich konverzace byla důkladná a dalekosáhlá a týkala se různých mezinárodních témat.

V březnu během republikánských primárek Romney řekl, že Trump nemá temperament ani soudnost pro to stát se prezidentem. Rovněž jej obvinil z tyranie, z nenávisti k ženám a nečestnosti. 

Trump i přes tato obvinění uvažuje o tom, že Romneyho nominuje ministrem zahraničí. Romney má navíc oproti Trumpovi mnohem kritičtější pohled směrem k Rusku. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký prezident Barack Obama uvedl, že po skončení svého prezidentského mandátu může kritizovat svého nástupce Donalda Trumpa, pokud bude mít pocit, že nový prezident ohrožuje základní americké hodnoty. Podle nepsané tradice američtí prezidenti po skončení prezidentského mandátu odcházejí z politické arény a vyhýbají se komentářům o svých nástupcích. Obama na tiskové konferenci v peruánské Limě uvedl, že chce asistovat svému nástupci a ponechat mu čas na to, aby představil svou vizi. Pokud však prý v průběhu Trumpova prezidentování bude mít pocit, že Trumpovy činy ohrožují demokratické zásady a hodnoty USA, nebude mlčet. Nový prezident bude uveden do úřadu v lednu, volební období trvá čtyři roky.
 
Angela Merkelová bude příští rok počtvrté kandidovat na funkci německé kancléřky. Oficiálně to oznámila v neděli na tiskové konferenci v Berlíně po jednání zástupců Křesťanskodemokratické strany. Dodala, že šlo o těžké rozhodnutí. Popularita kancléřky v poslední době klesla, nicméně podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění si ji za kancléřku nadále přeje 55 procent Němců. Za dva týdny se koná sjezd CDU, který by měl Merkelovou na další dva roky potvrdit v čele strany. Parlamentní volby by se měly v Německu uskutečnit v září příštího roku.
  
Návrh Organizace spojených národů na ukončení těžkých bojů v syrském Aleppu odmítla syrská vláda. Podle návrhu by východní část Aleppa zůstala pod kontrolou opozice, pokud by nyní povstalci stáhli své bojovníky. Syrský ministr zahraničí Vaůíd Muallem po nedělním setkání s vyslancem OSN uvedl, že plán by narušil syrskou územní suverenitu. Během víkendu byla při bombardování zasažena škola v západní části města, při útoku zemřelo osm dětí. Jen od minulého úterka, kdy skončilo třítýdenní moratorium, bylo v Aleppu podle humanitárních organizací zabito přes sto lidí.
 
V severoindickém státě Utarpradéš přes noc pokračovaly záchranné práce poté, co poblíž města Kanpur v neděli vykolejil osobní vlak. Při neštěstí zahynulo nejméně 120 lidí a dalších 130 lidí je zraněno. Počet obětí však může nadále stoupnout. Příčina neštěstí zatím není známá, podle předběžného šetření ji však mohla způsobit porucha v kolejišti. Vlaková neštěstí jsou v Indii častá, kolejiště a dopravní cesty nejsou dostatečně opravovány a modernizovány.
 
 
Zdroj: BBC
 
 
BBC: Trump uvažuje jmenovat na post ministra zahraničí protiruského Romneyho Foto: Christopher Halloran / Shutterstock.com: Mitt Romney

reklama

Další články

 1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

  Byznys ·

  Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

 2. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 3. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.