BBC: Trump si vybral velvyslance v Izraeli; vědci zmapovali jižní pól

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že si Donald Trump vybral amerického velvyslance v Izraeli. Bude jím právník David Friedman.  BBC si dále vším, že vědci zmapovali poslední větší neznámý region na Zemi, jižní pól. Přestože zde již po desetiletí mají základnu Američané, doposud se nevědělo, co se nachází pod silnou vrstvou ledu.

Prezident Spojených států amerických Barack Obama přislíbil, že podnikne kroky proti Rusku v souvislosti s údajnými zásahy této země do amerických prezidentských voleb. Rusko je podezříváno z hackerských útoků na emailovou komunikaci Demokratické strany a jednoho z hlavních spolupracovníků Hillary Clintonové. Obama uvedl, že útoky více uškodily právě jí. Tiskový mluvčí Bílého domu ve čtvrtek uvedl, že za útoky stojí Vladimir Putin. Rusko obvinění popírá. Obvinění popřel i nově zvolený americký prezident Donald Trump.

 

Pokračuje evakuace východní části syrského Aleppa. Z města jsou odváženi povstalci i civilisté. Příměří ve městě vydrželo celou noc. Evakuace bude zřejmě trvat několik dní. Podle odhadů Organizace spojených národů je zde stále asi padesát tisíc lidí. Syrská armáda s podporou Ruska získala kontrolu nad téměř všemi částmi města, které doposud drželi povstalci. Spojené státy americké přirovnaly zásah syrské vlády ve městě k masakru. Nově zvolený americký prezident Donald Trump prohlásil, že v Sýrii je nutné zavést bezpečnostní zóny. Další detaily však neuvedl. Dále řekl, že přiměje státy v regionu, aby na obnovu finančně přispěly. Předseda Evropské rady Donald Tusk přiznal, že kroky, které Evropská unie podnikla, aby zabránila tragédii v Aleppu, nebyly dostatečně efektivní. Zároveň uvedl, že Rusko sice bylo efektivní při bombardování, nikoli však při poskytování humanitární pomoci.

 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si vybral amerického velvyslance v Izraeli. Bude jím právník David Friedman. Uvedl to v prohlášení Trumpův tým, který dodal, že Friedmanovy „silné vztahy v Izraeli budou tvořit základ jeho diplomatické mise“. Sám Friedman uvedl, že se těší na práci „z amerického velvyslanectví ve věčném hlavním městě Izraele, Jeruzalémě“. Tento výrok by pak podle BBC mohl pobouřit Palestince. Status Jeruzaléma je totiž jedním z nejvíce sporných otázek mezi Izraelem a Palestinou.

 

Soud ve Spojených státech amerických odsoudil útočníka, který v roce 2015 v kostele v Jižní Karolíně zabil devět černošských věřících. Dylann Roof byl shledán vinným ve všech třiceti třech bodech obžaloby, a to včetně trestného činu motivovaného rasovou nesnášenlivostí. Příští měsíc se rozhodne o tom, zda mu bude udělen trest smrti.

 

Představitelé Evropské unie se rozhodli prodloužit ekonomické sankce proti Rusku na dalších šest měsíců. France a Německo si stěžují, že mírová dohoda týkající se situace na Ukrajině stále ještě nebyla naplněna. Naopak pro uvolnění sankcí se vyslovily Itálie a Slovensko. Sankce uškodily i vývozcům z Evropské unie.

 

Venezuela stahuje z oběhu stobolívarové bankovky. V současné chvíli mají nejvyšší nominální hodnotu. Inflace v zemi dosahuje míry kolem pěti set procent. Podle prezidenta má tento nečekaný krok prospět ekonomice země. Stažení bankovek podle kritiků ale přichází příliš pozdě. Venezuela prochází závažnou ekonomickou i politickou krizí.


Vědci zmapovali poslední větší neznámý region na Zemi, jižní pól. Přestože zde již několik desítek let mají základnu Američané, doposud se nevědělo, co se nachází pod silnou vrstvou ledu. Evropští vědci nyní objevili neznámá údolí a hory. Tým uvedl, že se mu podařilo získat údaje, které bude možné využít i mimo region.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump si vybral velvyslance v Izraeli; vědci zmapovali jižní pól Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

  Byznys ·

  Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

 2. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 3. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.