BBC: Trump podpořil svého zetě Kushnera ve spojitosti s napojením na Rusko

Americký prezident Donald Trump se postavil za svého zetě a poradce Jareda Kushnera ve spojitosti s obviněním, že Kushner měl usilovat o zřízení soukromého komunikačního kanálu s Ruskem. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Trump naopak pochválil Kushnera za jeho práci. 

Americký prezident Donald Trump podpořil svého zetě a poradce Jareda Kushnera v souvislosti s obviněním, že se Kushner měl snažit o zřízení soukromého komunikačního kanálu s Moskvou. Trump ve vyjádření pro deník New York Times ocenil Kushnerovu práci pro současnou americkou administrativu. Přímo však nezmínil obvinění vznesená proti muži, který si vzal za manželku jeho nejstarší dceru Ivanku.

Americká média informovala o tom, že Kushner v prosinci s ruským ambasadorem hovořil o možnosti využívat ruské prostory pro komunikaci s Moskvou, aby rozhovory nemohly být zachyceny americkými odposlouchávacími zařízeními. K tomu však údajně mělo dojít ještě před tím, než byl Trump uveden do funkce prezidenta. Kushner tudíž měl jednat ještě jako soukromý americký občan. Kushner je však prý již vyšetřován FBI kvůli údajným ruským zásahům do loňských amerických prezidentských voleb.

Podle amerických médií vyšetřovatelé věří, že Kushner má důležité informace, ale není nezbytně podezřelý ze spáchání trestného činu.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Britská zpravodajská služba MI5 prošetří, jakým způsobem její agenti naložili s informací získanou od veřejnosti před útokem v Manchesteru, totiž že sebevražedný útočník Salman Abedí představoval potenciální hrozbu. Informace o Abedíově extremistických názorech prý služba dostala tři týdny před útokem 22. května, při kterém zahynulo 22 osob včetně sedmi dětí. Podle ministryně vnitra Amber Ruddové je prověrka vlastních postupů v MI5 správným rozhodnutím. Britská policie mezitím v souvislosti s teroristickým útokem v Manchesteru zadržela dalšího člověka. Posledním zadrženým je 23letý muž, který byl dopaden v jihoanglickém Shorehamu. Ve vazbě je v souvislosti s útokem podle vyšetřovatelů 14 lidí.

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Paříži setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Schůzka se odehrává v době napjatých vztahů mezi oběma zeměmi, a to hlavně kvůli konfliktu na Ukrajině. Oba státníci se setkají v paláci Velký Trianon. Emmanuel Macron se již předem nechal slyšet, že při schůzce mohou zaznít ostrá slova. Volební tým nového francouzského prezidenta nedávno obvinil ruské agenty z podpory kyberkampaně namířené proti Macronově zvolení. Macron však na summitu G7 na Sicílii uvedl, že je s Ruskem důležité vést dialog, protože bez něj nemůže být vyřešeno mnoho mezinárodních konfliktů.

 

V americkém státě Oregon se vybralo přes 600 000 dolarů pro pozůstalé po dvou Američanech, kteří zemřeli při útoku na dvě dívky, které se při cestě vlakem snažili ochránit. Pětatřicetiletý Jeremy Christian zaútočil na muslimskou dospívající dívku a její přítelkyni zahalenou v hidžábu. Na pomoc ji přispěchali třiadvacetiletý a třiapadesátiletý muž, které ozbrojený útočník zabil a dalšího člověka zranil. Policie Christiana obvinila z vraždy. Před soudem by se měl objevit zítra.

 

Aerolinky British Airways intenzivně pracují na obnově svých IT systémů. Ty nefungují kvůli vážné poruše elektrozařízení. Technický problém vyústil v masové rušení letů z letišť Heathrow a Gatwick. Následkem technické závady po celém světě zůstaly tisíce pasažérů uvězněny ve svých destinacích a na letištích. Společnost zatím neoznámila přesné důvody poruchy.

 

Filipínská armáda oznámila úspěch při znovudobývání města Marawi, které je pod kontrolou islamistů. Podle filipínské armády islamisté hlásící se k organizaci Islámský stát přišli o kontrolu nad větší částí území města. Při bojích zemřelo 100 lidí, z toho téměř 20 civilistů. Marawi leží na ostrově Mindanao, kde žije početná muslimská komunita. I v minulosti Mindanao čelilo snahám o odtržení od převážně katolických Filipín. Prezident Rodrigo Duterte oznámil, že ostrov bude v rukách armády minimálně následující dva měsíce, kdy tam bude platit stanné právo. Podle prezidenta je to jediný způsob, jak vykořenit džihádisty.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump podpořil svého zetě Kushnera ve spojitosti s napojením na Rusko Foto: Jared KUSHNER; Zdroj: Flickr.com

reklama

Další články

 1. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 2. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

 3. KLDR testovala nový systém protivzdušné obrany

  Společnost ·

  Severní Korea v nedli oznámila, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, který zároveň nařídil masovou v…

 4. Italský soud zrušil zákaz aplikace Uberu v zemi

  Byznys ·

  Římský soud zrušil svůj zákaz používání aplikace společnosti Uber pro alternativní taxislužbu Uber Black v Itálii. O zákazu soud rozhodl na počátku dubna kvůli žalobě …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.