BBC: Trump dosáhl počtu hlasů k zajištění prezidentské nominace; Obama uctí oběti Hirošimy

Rozhlasové vysílání BBC World Service si všímá, že Donald Trump dosáhl potřebného počtu hlasů k zajištění prezidentské nominace za Republikánskou stranu. Získal o jeden delegátský hlas více, než je nutné minimum. BBC dále informuje o tom, že Barack Obama se dnes stane prvním americkým prezidentem, který po druhé světové válce navštíví Hirošimu. Uctí zde památku obětí amerického atomového útoku, s omluvou však nevystoupí.

Vedoucí představitelé na setkání G7 v Japonsku uzavřeli dvoudenní jednání o situaci světové ekonomiky a bezpečnosti. Lídři Spojených států, Kanady, Velké Británie, Itálie, Německa, Francie a Japonska nastavili jako „naléhavou prioritu” globální růst. Skupina sedmi nejvyspělejších ekonomik světa se zavázala udržet mezinárodní obchodní trhy otevřené a bojovat proti všem formám protekcionismu. Rovněž zdůraznila, že stávající pohyb migrantů a uprchlíků ve velkém měřítku je třeba považovat za celosvětový problém, který vyžaduje globální odpověď.

 

Barack Obama se dnes stane historicky prvním americkým prezidentem, který od konce druhé světové války navštíví japonskou Hirošimu. Hlava státu zavítá do památníku v doprovodu japonského premiéra Šinza Abého. Uctí zde památku 140 tisíc lidí, kteří zemřeli následkem amerického atomového útoku v květnu 1945. Dalších 70 tisíc obětí si vyžádal druhý útok na Nagasaki o tři dny později. Prezident Obama nevystoupí s omluvou, nicméně vyjádřil naději, že vzpomínka na tyto útoky přispěje ke snížení hrozby jaderné války ve světě.  

 

Americký republikánský kandidát Donald Trump dosáhl potřebného počtu hlasů k zajištění prezidentské nominace za Republikánskou stranu. Podle propočtů agentury Associated Press Trump dosáhl počtu 1 238 delegátských hlasů, což je o jeden více, než je nutné minimum. Jeho soupeřka za demokraty Hillary Clintonová se vyjádřila, že Donald Trump není člověkem na svém místě a pro tuto práci se nehodí.

 

Američtí zdravotníci varovali, že v zemi byl poprvé objeven „superbacil” rezistentní vůči všem dostupným antibiotikům. Případ se týká ženy infikované kmenem bakterie e-coli, který je rezistentní vůči kolistinu. Ten je považován za antibiotikum poslední instance. Žena, která z USA nikdy nevycestovala, je tak ve Spojených státech prvním zdokumentovaným případem člověka napadeného organismem rezistentním vůči všem známým antibiotikům.

 

Velká Británie oznámila, že vyšle do Libye další válečnou loď v rámci pomoci při řešení nelegálního převaděčství a pašeráctví zbraní z a do Libye. David Cameron na summitu G7 v Japonsku prohlásil, že Británie je připravena aktivně se ujmout vůdčí role v pomoci Libyi s potíráním převaděčství migrantů přes Středozemní moře. V oblasti Středozemí v současné době již operuje jedno britské průzkumné plavidlo HMS Enterprise. K vyslání další válečné lodi však bude zapotřebí schválení prodloužení mandátu stávající námořní operace ze strany EU.

 

Jihokorejská armáda oznámila, že jedno z jejích námořních plavidel vypálilo varovné střely poté, co dvě severokorejské lodě překročily spornou námořní hranici. Úřady v Soulu uvedly, že ropný tanker a námořní loď se rychle otočily zpět.   

 

Stovky lidí se shromáždily v egyptské Káhiře, aby uctily památku obětí leteckého neštěstí společnosti EgyptAir z minulého týdne. Egyptský ministr civilního letectví Šaríf Fathy prohlásil, že jde o projev úcty obětem a jejich rodinám. Všech 66 pasažérů na palubě letu MS804 zahynulo po pádu letadla do Středozemního moře. Pátrání po troskách letadla a černých skříňkách v hlubokých vodách bude zahájeno v nejbližších dnech, jak uvedla francouzská agentura BEA pro vyšetřování nehod airbusů. 

BBC: Trump dosáhl počtu hlasů k zajištění prezidentské nominace; Obama uctí oběti Hirošimy Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.