BBC: Saúdská Arábie je připravena na pozemní operace v Sýrii; čtrnáct nových druhů tarantulí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o prohlášení mluvčího armády Saudské Arábie. Ten uvedl, že jeho země je připravena k pozemní operaci v Sýrii. BBC si dále všímá biologů, kteří popsali čtrnáct nových druhů tarantulí žijících na jihu Spojených států amerických.

Ve Spojených státech amerických se konala první debata pouze mezi dvěma zbylými demokratickými kandidáty na prezidentský post, Hillary Clintonovou a Bernie Sandersem. Mezi nejožehavější témata diskuze patřily finanční trhy a zahraniční politika. Republikánský kandidát Marco Rubio, který ve volbách v Iowě získal překvapivě vysoký počet hlasů, zase apeloval na voliče, že jedině on je schopen znovu sjednotit stranu.
 
Mluvčí armády Saudské Arábie uvedl, že jeho země je připravena k pozemní operaci v Sýrii, pokud se koalice pod vedením Spojených států amerických k takovému kroku rozhodne. Spojené státy vyjádření uvítaly s tím, že o dalším postupu bude koalice diskutovat.
 
V Mexiku byl vydán příkaz najít a vyslechnout herečku Kate del Castillo kvůli jejím vazbám na drogového barona Guzmána, zvaného také Prcek. Herečka měla zprostředkovat říjnové setkání mezi ním a americkým hercem Seanem Pennem. Příkaz platí pouze na mexickém území.
 
Americký prezident Barack Obama po setkání se svým kolumbijským protějškem oznámil, že požádá kongres o 450 milionů dolarů na podporu udržení příměří s povstaleckou skupinou FARC. Z této částky by mělo být financováno například odstraňování min či realizace humanitárních a protidrogových projektů. Kolumbijská vláda doufá, že se jí po více než padesátiletém konfliktu zanedlouho podaří s povstalci podepsat mírovou dohodu. Jednání s druhou největší povstaleckou skupinou v zemi však zatím váznou.
 
Americký prezident Obama hodlá navrhnout, aby americké ropné společnosti platily poplatek deset dolarů z každého vyprodukovaného barelu ropy. Tento bod je součástí návrhu nového rozpočtu, který bude představen příští týden. Vybrané peníze by měly být použity na modernizaci dopravních cest a ekologických projektů. Předpokládá se nicméně, že návrh neprojde kongresem, který kontrolují Republikáni.
 
Prezident západoafrické Pobřeží slonoviny prohlásil, že již nehodlá posílat žádné občany své země před soudní tribunál v Haagu. Pobřeží slonoviny má podle jeho mínění nyní vlastní funkční systém soudnictví.
 
Biologové popsali čtrnáct nových druhů tarantulí žijících na jihu Spojených států amerických. Jeden z nich byl pojmenován po country zpěvákovi Johnny Cashovi. Vyskytuje se totiž v okolí věznice, o které zpěvák napsal píseň a kde v šedesátých letech vystupoval.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Saúdská Arábie je připravena na pozemní operace v Sýrii; čtrnáct nových druhů tarantulí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.