BBC: Rusko přerušilo kvůli sestřelenému syrskému bombardéru komunikaci s USA

Rusko přerušilo komunikaci se Spojenými státy americkými. Podle BBC World Service k tomu došlo poté, co Američany vedená koalice sestřelila syrské vojenské letadlo Su-22. To mělo přitom útočit na pozice rebelů, které bojují proti samozvanému Islámskému státu. 

Rusko pohrozilo sestřelením letounů koalice v oblastech, kde v Sýrii operuje ruské letectvo. Stalo se tak po nedělním sestřelení syrského vojenského letounu americkou armádou nad provincií Rakka. Koalice vedená Američany tvrdí, že syrský bombardér Su-22 bombardoval rebely podporované Spojenými státy, kteří bojují proti samozvanému Islámskému státu v provincii Rakka.

Rusko, které je hlavním spojencem syrské vlády, uvedlo, že zastavuje komunikaci se Spojenými státy s cílem zabránit takovýmto incidentům. Bílý dům naopak uvedl, že si ponechává právo na sebeobranu v Sýrii. Mluvčí prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer rovněž řekl, že je důležité nadále udržovat komunikaci s Ruskem.

K problémům dochází ve chvíli, kdy americká koalice se společně s podporou místních rebelů pokouší vyhnat radikály z Islámského státu pryč z města Rakka. Islamisté jej v roce 2014 vyhlásili za své hlavní město.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ve Spojených státech zemřel dvaadvacetiletý student Otto Warmbier, jehož Severní Korea propustila po více než 15 měsících zajetí. Severní Korea uvedla, že Warmbier onemocněl krátce po uvalení 15letého trestu tvrdých prací. Tento rozsudek si vyslechl kvůli pokusu o odcizení propagandistického symbolu z hotelu. Zdroje z KLDR konkrétně uvedly, že Američan dostal po soudu prášek na spaní. Poté se už ale neprobudil. Student z Ohia utrpěl závažná poranění mozku. Warmbierova rodina prohlásila, že o svém synovi neslyšela déle než rok. Až minulý týden se dozvěděla, že je v kómatu. Rodiče propuštěného muže rovněž uvedli, že jejich syn byl „brutalizován a terorizován vyvrhelským režimem. Americký prezident Donald Trump řekl, že Wambierovo úmrtí prohloubilo rozhodnutí jeho administrativy „zabránit tomu, aby takovéto tragédie zasáhly nevinné lidi rukou režimů, které nerespektují právní stát nebo základní lidskou slušnost“.

 

Na pařížském bulváru Champs-Élysées narazil ozbrojený řidič úmyslně do policejní dodávky. Jeho automobil začal poté hořet a náhle explodoval. Řidič při incidentu zemřel. Šlo přitom o muže, který již byl v hledáčku policistů. Strážci zákona nalezli ve voze automatickou pušku Kalašnikov, pistole a plynové láhve. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb označil celou situaci za pokus o útok. Francie je stále ve výjimečném stavu. Mimořádná bezpečnostní opatření v zemi galského kohouta i nadále platí kvůli smrtelným teroristickým útokům, ke kterým ve Francii došlo v minulých letech.

 

V Bruselu odstartovalo jednání mezi Evropskou unií a Velkou Británií o vystoupení Spojeného království z evropského společenství. Hlavní vyjednavač EU ohledně brexitu Michel Barnier řekl, že první kolo jednání s Velkou Británií bude mít „zásadní“ důsledky. Podle jeho slov „v duchu jednání není dělat ústupky nebo o žádatׅ“. Britský ministr pro brexit David Davis zase oznámil, že rozhovory se dostaly ke „slibnému začátku“. Oba dva státníci uspořádali společnou tiskovou konferenci po prvním z rozhovorů v Bruselu. Počáteční pozornost se zaměří na práva týkající se výstupu z evropského společenství, finanční dohodu a další otázky rozluky. Spojené království chtělo také jednat o budoucích vztazích s EU. Barnier ovšem řekl, že k tomu dojde až poté, co Evropská rada rozhodne o „dosažení dostatečného pokroku“ v dalších otázkách.

  

V Kolumbii byli  poblíž hranic s Venezuelou uneseni dva holandští novináři. K samotnému únosu Derka Bolta a Eugenia Follendera došlo o víkendu v regionu Katatumbo. V této oblasti přitom působí několik ozbrojených skupin včetně levicové Národní osvobozenecké armády (ELN). Novináři pátrali po matce kolumbijského dítěte, které se do Nizozemska dostalo před několika lety. Kolumbijské úřady nyní požadují okamžité propuštění obou mužů. Loni povstalecká skupina ELN unesla španělského novináře a několik dalších Kolumbijců. Všichni byli ale později propuštěni. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Rusko přerušilo kvůli sestřelenému syrskému bombardéru komunikaci s USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

  2. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.