BBC: Rozsáhlý kybernetický útok by měl podle Microsoftu „probudit“ vlády po celém světě

Masivní kybernetický útok, který od pátku zasáhl více než 150 zemí, by měl „probudit“ vlády po celém světě. Podle BBC World Service to uvedla technologická firma Microsoft. Rozsáhlé škody způsobila podle Microsoftu především zranitelnost vládních systémů. 

Technologická firma Microsoft uvedla, že kybernetický útok, který od pátku zasáhl více než 150 zemí, by měl „probudit“ vlády po celém světě. „Rozsáhlé škody“ způsobila podle americké společnosti zranitelnost vládních systémů. Zpravodajské služby naopak uvedly, že nejnovější virus využívá chyby ve verzi systému Microsoft Windows.

Existují obavy z dalších takzvaných „ransomware“ útoků poté, co se lidé v pondělí vrátí do práce ke svým počítačům. Mnoho firem pracovalo s odborníky na tom, aby zabránilo novým infekcím.

Virus převzal kontrolu nad soubory uživatelů a pod příslibem jejich otevření po nich požadoval platbu ve výši 300 amerických dolarů. Virus doposud nakazil více než 200 tisíc počítačů. Jeho šíření se přes víkend utlumilo, ale experti mají obavy, že dnes se mohou objevit další útoky virů tohoto typu.

Prezident společnosti Microsoft Brad Smith v neděli kritizoval způsob, jakým vlády ukládají informace o bezpečnostních chybách v počítačových systémech. „Viděli jsme, jak se slabiny, které uložila CIA, objevují na WikiLeaks a nyní tyto prvky, které byly ukradeny agentuře NSA, zasáhly zákazníky po celém světě,“ uvedl podle BBC. Smith takovou situaci srovnal s krádeží střel Tomahawk americké armádě.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Severní Korea uvedla, že v neděli otestovala nový druh rakety, která je schopná nést velkou jadernou hlavici. Vypuštěná raketa dosáhla nadmořské výšky 2000 kilometrů, doletěla vzdálenost 700 kilometrů a dopadla do moře na západ od Japonska. Severní Korea v pondělí informovala o tom, že prostřednictvím zkoušky otestovala schopnosti „nově vyvinuté balistické rakety“. Opakované testy raket KLDR v rámci tohoto roku vyvolaly mezinárodní pozdvižení a zvýšené napětí mezi Spojenými státy. USA a Japonsko svolalo na úterý pohotovostní schůzku v rámci Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN).

 

Němečtí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové zvítězili v nedělních zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku. Porazili tak sociální demokracii (SPD), která získala 30,5 procenta hlasů. CDU naproti tomu obdržela 34,5 procenta hlasů. Tyto volby byly považovány za test pro německou kancléřku před parlamentními volbami v září.  Předseda SPD Martin Schulz uvedl, že to byl „těžký den“. Počet lidí hlasujících pro SPD se oproti posledním volbám v roce 2012 snížil o 8,6 procentních bodů. Schulz očekával vítězství, které by jej mohl posunout k výhře v parlamentních volbách a učinit z něj nového německého kancléře. Současné vítězství CDU dává ale větší šanci Merkelové. Ta by tak počtvrté v řadě obhájila post německé kancléřky. 

 

Armáda Pobřeží Slonoviny oznámila, že po třech po sobě následujících dnech protestů ze strany vzbouřených vojáků zahájila operaci k „obnovení pořádku“. Vojáci vyšli v sobotu do ulic a zabrali město Bouaké. Učinili tak kvůli sporům spojeným s platy. Uvedli rovněž, že pokud armáda zasáhne, tak jsou připraveni bojovat. Sobotní demonstrace si vyžádaly zranění šesti osob.

 

Demokratický vůdce amerického Senátu Charles Schumer vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa k předání jakýchkoli nahrávek s odvolaným ředitelem FBI Jamesem Comeym. Jestliže některé existují a Trump je nepředá, tak poruší zákony. Republikánská senátorka Lindsey Grahamová řekla, že Bílý dům potřebuje „vyčistit vzduch“ o tom, zdali existují nějaké nahrávky. K těmto komentářům došlo poté, co Trump prostřednictvím svého twitterového účtu Comeymu pohrozil před vynášením informací médiím. Konkrétně jej varoval před tím, že by měl doufat, že neexistují nahrávky s jejich rozhovory. Bilý dům prozatím existenci nahrávek nepotvrdil.

 

 

Zdroj: BBC

 

BBC: Rozsáhlý kybernetický útok by měl podle Microsoftu „probudit“ vlády po celém světě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA si stojí za svým, volný obchod si nepřejí

    Společnost ·

    Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.