BBC: Pracovník FBI se doznal k donášení čínské vládě; Trump se obává zmanipulování voleb

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že zaměstnanec FBI Kun Shan Chun se doznal k donášení informací čínské vládě. BBC si dále všímá toho, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump se obává, zmanipulování listopadových voleb. 

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump se domnívá, že by volby v listopadu mohly být zmanipulované. Svým příznivcům to sdělil v rámci pondělního volebního shromáždění v ohijském Columbusu. Podle jeho slov se k němu stále častěji dostávají informace o tom, že by volby nemusely být čestné. Trump svá slova ovšem nepotvrdil pádnými důkazy.

 

Devadesát lidí podstupuje na severu Ruska nemocniční prohlídku. Stalo se tak poté, co jedovatý antrax zabil dvanáctiletého chlapce. U osmi lidí již bylo potvrzeno infikování antraxem. Předpokládá se, že epidemii šíří mrtví soby. V oblasti totiž panovalo nezvykle teplé počasí, v důsledku čehož roztála zamrzlá půda obsahující mršiny zvířat, která byla touto infekcí nakažena. Podle BBC má jít o více než 2300 sobů. Rusko poslalo na území vojáky cvičené pro biologickou válku.

 

Zaměstnance FBI Kun Shan Chun se doznal k tomu, že byl špiónem čínské vlády. Američan narozený v Číně známý jako Joey, se přiznal soudu k tomu, že odeslal čínské vládě citlivé informace. Americký právník Preet Bharara řekl, že Chun svým chováním ohrozil bezpečnost země. Právník Chuna naopak řekl, že jeho klient svého činu lituje a miluje Spojené státy. Muži za tento čin hrozilo až deset let vězení. Americká vláda společně s ministerstvem obrany odsouhlasily trest mezi 21 a 27 měsíci.

 

Venezuelská Národní volební rada (CNE) uvedla, že podnikla první krok pro odvolání tamního prezidenta Nicolase Madura. Opozici se totiž podařilo shromáždit jedno procento voličských podpisů napříč všemi 24 venezuelskými státy. Jde o první krok, který má vést k ukončení Madurova funkčního období. Venezuela v současnosti prochází politickou a ekonomickou krizí, která v zemi vede k nedostatku základních potravin a k rabování. V zemi se stojí dlouhé fronty před obchody a míra inflace patří k nejvyšším na světě.

 

Íránský prezident Hasan Rúhání odložil kvůli obavám z diskriminace žen vstupní lékařskou prohlídku do státní služby. Rúhání v rámci toho nařídil přezkoumat všech 3000 pracovních míst. Učinil tak kvůli tomu, zdali v nich nebyly zvýhodněni muži. Některé tamní organizace, kterou ovládají zastánci takzvané tvrdé linie, jsou přístupné téměř výhradně mužům. Rúhání již dosadil do významných funkcí ženy. Ministryní životního prostředí se stala Masoumeh Ebtekarová. Marzieha Afkhamová zase působila jako mluvčí ministra zahraničí. V minulém roce byla jmenovaná velvyslankyní v Malajsii.

 

Čínský aktivista pro lidská práva Zhai Yanmin byl shledán vinným z rozvracení státní moci. Rozhodnutí padlo v rámci jednodenního procesu v Tchien-ťinu. Zhai figuroval mezi 300 právníky a aktivisty, kteří byli od července loňského roku zatčeni. Dvacet z nich je stále zadržováno. Tyto případy vyvolaly mezinárodní kritiku a nařčení z toho, že jsou politicky motivované. V Tchien-ťinu čekají v současnosti na verdikt další tři aktivisté za lidská práva. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Pracovník FBI se doznal k donášení čínské vládě; Trump se obává zmanipulování voleb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V Londýně otevřeli první restauraci nabízející jídlo z 3D tiskáren

  Byznys ·

  V Londýně koncem července na několik dní otevřela první restaurace na světě, jež zákazníkům nabízí jídla „vytištěná“ na 3D tiskárnách. Podnik s názvem 

  Cena americké ropy WTI kvůli obavám z nadbytečných dodávek surovin klesla pod 40 dolarů

  Byznys ·

  Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) včera klesla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se propadla pod částku 40 dolarů za barel. Investoři se o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.