BBC: Přesvědčení KLDR o opuštění jaderného programu je marné; proces proti Madurovi

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že snaha o přesvědčení Severní Koreje, aby opustila jaderný program, je marná. Řekl to ředitel americké zpravodajské služby. BBC si dále všímá toho, že venezuelské parlament vedený opozicí odhlasoval zahájení procesu proti prezidentovi Nicolasi Madurovi. Viní jej z porušování ústavy.

Šéf americké zpravodajské služby James Clapper prohlásil, že snaha přesvědčit Severní Koreu, aby upustila od jaderného programu, je podle jeho názoru zřejmě marná. Domnívá se, že současná oficiální americká politika nemůže reálně dosáhnout svého cíle. Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických však uvedlo, že se bude i nadále snažit zabránit jadernému zbrojení na Korejském poloostrově.

 
Gambie s okamžitou platností zrušila své působení u Mezinárodního trestního soudu. Kritizuje soud za to, že ignoruje válečné zločiny západních mocností a zaměřuje se pouze na Afričany. Před několika dny se od soudu distancovaly také Jihoafrická republika a Burundi. Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu vznikl v roce 2002 jako stálý soudní dvůr, který trestá strůjce genocid, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.
 
Venezuelský parlament vedený opozicí odhlasoval zahájení procesu proti prezidentovi. Viní Nicolase Madura z porušování ústavy. Minulý týden byl pozastaven proces vyhlášení referenda, které mělo rozhodnout o odvolání prezidenta. Vláda rozhodnutí parlamentu považuje za bezpředmětné vzhledem k tomu, že soud prohlásil parlament za nezákonný. Venezuela prochází hospodářskou krizí. Opozice z ní viní současného prezidenta.
 
Republikánský kandidát na post prezidenta Spojených států amerických Donald Trump prohlásil, že zahraniční politika jeho soupeřky Hillary Clintonové v Sýrii by odstartovala třetí světovou válku. Clintonová navrhla zavedení bezletové zóny nad Sýrií. Podle kritiků by to mohlo vést ke konfliktům s ruskými letouny.
 
V největším tureckém městě s kurdskou většinou byli zadrženi spolustarostové v souvislosti s vyšetřováním terorismu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že místní úředníci a politici budou stíháni kvůli napojení na zakázanou kurdskou stanu. V záři bylo propuštěno dvacet osm zvolených starostů ve městech se silným kurdským zastoupením.
 
Společnost Apple poprvé od roku 2001 oznámila pokles tržeb. Klesá také prodej iPhonu. Společnost nicméně očekává úspěchy přes Vánoce. Těsně před koncem čtvrtletí uvedla na trh nový model telefonu. Předpokládá také, že by mohla těžit z problémů největšího konkurenta, společnosti Samsung. Samsung musel nedávno z trhu stáhnout nový model telefonu Galaxy Note 7 kvůli vadné baterii.
 
Man Bookerovu cenu získal poprvé Američan. Paul Beatty byl oceněn za svou satirickou knihu zabývající se problematikou rasismu. Cenu od šedesátých let udělují britští novináři, vydavatelé a další osobnosti literárního světa.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Přesvědčení KLDR o opuštění jaderného programu je marné; proces proti Madurovi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.