BBC: Čínské investice do zahraničí poprvé překonaly investice zahraničních firem v Číně

Čínské společnosti investovaly vůbec poprvé více peněz v zahraničí, než zahraniční společnosti na území Číny. Tyto kroky mají podle zástupce ministerstva obchodu Čanga Sianga-čchena zlepšit pracovní postupy v oblasti designu, výzkumu, vývoje, marketingu a servisu. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Čínské společnosti investovaly historicky poprvé více peněz v zahraničí než zahraniční společnosti na území Číny. Ukázala to data z roku 2015. Zámořské investice stouply o 18,3 procenta na rekordních 145 miliard dolarů. Investice ze zahraničí přitom dosáhly 135,6 miliard dolarů. Tato zpráva přichází poté, co čínská ekonomika loni zaznamenala nejpomalejší růst za posledních 25 let. Čínské společnosti kvůli tomu začaly ve větší míře přesouvat svůj vliv do zahraničí. 

Důvodem byl podle BBC i čínský zájem o poznání know-how amerických a evropských firem. Uplynulý rok čínské společnosti převzaly například výrobce pneumatik Pirelli, americká filmová studia Legendary nebo švýcarského producenta osiva společnost Syngenta.

Zástupce ministerstva obchodu Čang Siang-čchen řekl novinářům, že tyto investice napomohou Číně zlepšit pracovní postupy týkající se designu, výzkumu, vývoje, marketingu a servisu. To pak v důsledku zvýší globální hodnotu průmyslových a logistických společností.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Vojenské letouny zahájily nálety na území města Aleppo. Stalo se tak pár hodin poté, co vláda oznámila, že zaútočí na část města, kterou mají pod kontrolou povstavlci. Syrské a ruské letouny podle aktivistů bombardují východní oblast Aleppa. Tamní záchranář označil aktuální dění za „zničující“. Vláda vyzvala lidi, aby se vyhýbali místům držených rebely. Rusko prozatím nepotvrdilo účast na bombardování. Americko-ruské rozhovory o příměří nepřinesly žádný pokrok. Rusko podporuje syrskou vládu, zatímco USA stojí na straně opozice.

 

Barmský prezident Tchin Ťjo nařídil zahájení vyšetřování týkající se případu dvou dívek, které tvrdí, že byly zajaty a mučeny v krejčovství po dobu pěti let. K osvobození mladých dívek došlo minulý týden poté, co jim pomohl místní novinář. Jejich rodiny tvrdí, že policie mnohokrát odmítla jejich prosby o zapojení do vyšetřování. Ve středu se v tamních médiích objevily titulky poukazující na případ. Policie nakonec zatkla krejčího společně se dvěma členy rodiny. Dívky byly ve věku 11 a 12 let. Jejich rodiče je v takto nízkém věku poslali do města Rangúnu. Pro chudé barmské rodiny jde o bolestivou záležitost. Takové případy jsou v Barmě bohužel časté.

 

Ruští záchranáři objevili těla osmi hasičů v ruinách velkého moskevského skladu. Stalo se tak poté, co jej v noci ve čtvrtek zachvátil mohutný požár. Hasiči prováděli průzkum budovy ve chvíli, kdy se na ně zřítila střecha. Před tím stihli zachránit více než 100 pracovníků. V severovýchodní Moskvě pokračuje pátrání po případných obětech. Existuje podezření, že požár způsobilo porušení bezpečnostních předpisů.

 

Policistka Bety Shelbyová, která zastřelila v americkém městě Tulse neozbrojeného afroameričana Terence Crutchera, byla obviněna z vraždy. Uvedl to státní zástupce. K zastřelení muže došlo minulý týden, když stál vedle svého nabouraného automobilu. Ve městě Charlotte mezitím vstoupil v platnost zákaz vycházení. Toto opatření má zabránit v pořadí třetímu dni násilností. Ty vypukly kvůli tomu, že místní policista zastřelil afroameričana Keitha Lamonta Scotta. Jeho rodina přitom popřela obvinění, že byl ozbrojený a měl tak ohrožovat policistu.

 

 

Zdroj: BBC

 

BBC: Čínské investice do zahraničí poprvé překonaly investice zahraničních firem v Číně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.