BBC: Neschopnost vyřešit uprchlickou krizi zvyšuje pravděpodobnost odchodu Británie z EU

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že předseda Evropské unie Donald Tusk vyjádřil obavy, že neschopnost učinit kroky k vyřešení uprchlické krize může zvýšit pravděpodobnost brexitu. Nárůst uprchlíků a neschopnost domluvy v rámci celé Evropské unie podle BBC navíc vedou k otázkám ohledně přežití unie jako celku.

Ministři Evropské unie a balkánských zemí se sejdou v Bruselu, aby se pokusili vyřešit rozpory vyplývající z migrační krize, které uvrhly společnou politiku do chaosu. Rakousko, Srbsko a Makedonie se rozhodly podniknout vlastní kroky k omezení vstupu migrantů. Nárůst uprchlíků a neschopnost domluvy v rámci celé Evropské unie vedou k otázkám ohledně přežití unie jako celku. Více než 100 tisíc migrantů se letos dostalo na území Evropy. Nejvíce pak směřovali přes Balkánský poloostrov. Předseda Evropské unie Donald Tusk vyjádřil obavy, že neschopnost učinit kroky k vyřešení krize může zvýšit pravděpodobnost, že Velká Británie opustí letos Evropskou unii.

Syrskému městu Dajr az-Zaur, které je z části v obležení bojovníků Islámského státu, nedorazila v pořádku slibovaná pomoc od OSN. V rámci středeční operace došlo podle Světového potravinového programu k technickým problémům. Organizace k tomu dodala, že se potravinovou pomoc bude pokoušet dopravit znovu, aby tak zajistila pomoc 200 tisícům civilistů, které od roku 2014 držela tamní syrská vláda. Místní aktivisté uvedli, že potravinová pomoc byla buď poškozena, nebo spadla mimo bezpečnou oblast. Potraviny byly totiž shozeny na území syrského města ze vzduchu.

Na severu Barmy propukly násilnosti mezi zemědělci a křesťanskými protidrogovými milicemi. Ty se totiž snaží zničit pole s mákem, z něhož se poté vyrábí opium. Barma je druhým největším producentem opia. Aktivisté z baptistické církve tvrdí, že došlo ke zranění tří jejich příslušníků a dalších třicet jedinců je v zajetí farmářů. Barma přislíbila, že vymýtí výrobu opia. Její produkce ale navzdory tomu roste a pašování drog zůstává klíčovým zdrojem příjmů pro zemědělce, povstalecké skupiny, milice a barmskou armádu.

Prezident Somálska Hassan Sheikh Mohamud uvedl, že radikální islamistická organizace aš-Šabáb zavraždila minulý měsíc během útoků na keňskou základnu nejméně 180 keňských vojáků. Keňa dosud neuvedla počet obětí, který si útok na somálskou základnu e-Ade vyžádal. Somálská militantní skupina již dříve uvedla, že zabila asi stovku keňských vojáků. Pokud se statistika 180 obětí potvrdí, tak půjde o nejsmrtelnější útok aš-Šabábu vůbec.

BBC si všímá toho, že většina lidí, kteří se vyléčili z eboly, se potýkají s dlouhotrvajícími zdravotními problémy. Informaci zveřejnili lékaři z amerického Národního úřadu zdraví. V Libérii pozorovali přeživší jedince a přišli na to , že většina z nich se potýká se ztrátou paměti a depresivními symptomy. Stalo se tak přitom šest měsíců poté, co byli propuštěny z karantény. Ostatní pacienti mají sebevražedné sklony a trpí halucinacemi. Infekční chorobu ebola přežilo v západní Africe více než 17 tisíc lidí.

 

BBC: Neschopnost vyřešit uprchlickou krizi zvyšuje pravděpodobnost odchodu Británie z EU Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.