BBC: NATO je připravené hlídkovat v Egejském moři; Rusko a Sýrie chtějí rozdrtit rebely

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Americký ministr obrany Ashton Carter ve čtvrtek během schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu oznámil, že NATO je připravené okamžitě hlídkovat v Egejském moři. Pomocí tohoto kroku přispěje k řešení uprchlícké krize. BBC si dále všímá toho, že Rusko a syrský režim hrají o čas a jde jim o rozdrcení rebelů. Z toho důvodu Rusko navrhuje příměří až na 1. březen.

Americký ministr obrany Ashton Carter dnes během schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu oznámil, že NATO je připraveno neprodleně hlídkovat v Egejském moři a přispět tak k řešení migrační krize. Hlídkování by mělo zastrašit pašeráky lidí od nelegálního převádění migrantů z Turecka do Řecka. Oznámení přišlo jako odpověď na žádost spojenců Turecka, Německa a Řecka. Plány vypracují vojenské úřady aliance. Carter na tiskové konferenci prohlásil, že zacílení na tento „zločinecký syndikát, který využívá chudé lidi“, bude mít výrazný humanitární dopad. Podle agentury OSN pro uprchlíky přešlo od začátku roku 2016 do Řecka po moři již téměř 75 tisíc migrantů a uprchlíků. Evropa čelí nejrozsáhlejší migrační krizi od druhé světové války.

 

Rusko, klíčový spojenec režimu Bašára Asada, je připraveno k diskusi o možném příměří v Sýrii. Ruský ministr zahraničí Gennadij Gatilov oznámil, že podmínky budou projednány na mezinárodní konferenci v Mnichově, kde budou představitelé světových mocností hledat východisko pro ukončení syrského konfliktu. Ruské nálety byly označeny za příčinu přerušení mírových jednání v Ženevě minulý měsíc. Rusko navrhuje příměří na 1. březen.  Spojené státy se však domnívají, že Moskva a syrský režim hrají o čas a jde jim o rozdrcení rebelů. Podle mluvčího humanitární organizace Lékaři bez hranic Sama Taylora je příměří jediným možným způsobem ukončení utrpení.

 

V Německém Detmoldu došlo dnes ráno k zahájení soudního procesu se čtyřiadevadesátiletým Reinholdem Hanningem, bývalým nacistickým strážným ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Hanning je obviněn ze spoluúčasti na vraždě nejméně 170 tisíc lidí. Prokurátor uvedl, že Hanning byl u příjezdu židovských vězňů do tábora a některé pravděpodobně odváděl do plynových komor. Reinhold Hanning připustil, že v táboře sloužil jako stráž, ale spoluvinu na masovém vraždění popírá. Proces je patrně jedním z posledních svého druhu, v následujících měsících by měli před soud předstoupit ještě další tři bývalí nacističtí dozorci, kteří jsou dosud naživu. V Hanningově procesu by měli také svědčit poslední přeživší z osvětimského tábora smrti.

 

Severní Korea vyhlásila průmyslový park v Kesongu za uzavřený vojenský prostor a požaduje okamžité vyhoštění všech Jihokorejců z průmyslové zóny. Učinila tak v reakci na jihokorejské opatření, při němž Soul ve společně provozovaném komplexu pozastavil provoz na protest proti nedávnému odpálení severokorejské balistické rakety a jaderným zkouškám. Severní Korea nazvala toto opatření „vyhlášením války“ a odstřihla také dvě klíčové vojenské komunikační linky s jihem. Vztahy mezi oběma Korejemi jsou silně napjaté.

 

Mezinárodní organizace Human Rights Watch (HRW) kritizuje Srí Lanku za to, že jako kandidáta do parlamentu navrhuje bývalého kontroverzního armádního velitele Saratha Fonseku. V roce 2009 armáda pod Fonsekovým vedením porazila tamilské rebely. Podle organizace Human Rights Watch se armádní složky pod jeho velením dopouštěly zločinů znásilnění, popravování zajatců a nezákonného ostřelování civilistů v nemocnicích.   

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: NATO je připravené hlídkovat v Egejském moři; Rusko a Sýrie chtějí rozdrtit rebely Foto: Nightman1965 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.