BBC: Mayová představila pobrexitové desatero, které má podpořit britské hospodářství

Britská premiérka Theresa Mayová představila novou strategii, která má podpořit rozvoj země a průmyslu pobrexitové ekonomiky Spojeného království. Nový plán zahrnuje deset bodů, mezi nimiž figurují například investice do vědy, výzkumu a inovací. Podle BBC World Service má desatero rovněž pomoci podnikům v řešení regulačních překážek. 

Britská premiérka Theresa Mayová představila v pondělí novou strategii, která má podpořit rozvoj země a průmysl v pobrexitové ekonomice Spojeného království. Vláda v tomto ohledu podle Mayové posílí svoji aktivní roli. Nový plán zahrnuje deset bodů. Mezi nimi například figurují investice do vědy, výzkumu a inovací, rozvíjení dovedností, modernizace infrastruktury nebo podpora podnikání pro jeho začátek a růst. Dále jde o zlepšení veřejných zakázek, povzbuzení obchodu či přílivu investic. Nově představené desatero má také pomoci podnikům v řešení regulačních překážek nebo má pomoci při schvalování obchodních dohod. Rovněž má vytvořit instituce podporující inovace a rozvoj dovedností.

Desatero:

 • investice do vědy, výzkumu a inovací
 • rozvoj dovedností
 • modernizace infrastruktury
 • podporování podnikání v jeho začátcích a v jeho růstu
 • zlepšení veřejných zákazázek
 • povzbuzení obchodu a přílivu investic
 • doručování cenově dostupné energie
 • kultivování ve světě dominujících sektorů
 • posilování růstu v celé zemi
 • tvorba správných institucí ke sloučení sektorů

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Nepříznivé počasí na jihu Spojených států připravilo o život nejméně 18 lidí. Guvernér amerického státu Georgia Nathan Deal vyhlásil stav nouze v sedmi krajích, kde zemřelo čtrnáct lidí. Varování před tornády vyhlásila Národní meteorologická služba i v oblasti severní Floridy. Tornáda může doprovázet silný vítr společně s krupobitím.

 

Porodnost v Číně loni dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2000. Stalo se tak i navzdory poklesu počtu žen v plodném věku. Růst následuje loňské uvolnění politiky jednoho dítěte. V roce 2016 se v Číně narodilo 18,46 milionů dětí. Oproti roku 2015 jde přitom o 11,5 procentní nárůst. Informace vycházejí z údajů Národní komise pro zdraví a rodinné plánování Čínské lidové republiky (NHFPC). Více než 45 procent loni narozených dětí má více než jednoho staršího sourozence. Zatímco počet žen v plodném věku klesl o pět milionů, tak počet narozených dětí se prudce zvýšil.

 

Hlavní město Kazachstánu Astana hostí mírové rozhovory, které mají potvrdit prosincovou dohodu o příměří v Sýrii. Samotná jednání zprostředkovali podporovatelé syrské vlády, mezi něž patří Rusko a Írán. Na druhé straně pak stojí Turecko, které naopak podporuje rebely. Delegaci opoziční strany vůbec poprvé tvoří výhradně zástupci ozbrojených skupin. Rebelové uvedli, že nehodlají vyjednávat na přímo s vládními představiteli. Poslední jednání mezi opozicí a vládou zprostředkovala Organizace spojených národů (OSN). Na začátku roku 2016 došlo ke zrušení plánovaných rozhovorů. Z jednání jsou vyloučeny skupiny, jako je samozvaný Islámský stát. Šest let trvající konflikt na území Sýrie připravil o život více než 300 tisíc lidí. Dalších 11 milionů tamních obyvatel bylo nuceno opustit svoji zemi.

 

Jihokorejské ministerstvo kultury se omluvilo umělcům, kteří skončili na černé listině. Ministerstvo označilo situaci za „nepříjemnou“ a slíbilo plnou spolupráci při vyšetřování. Tento krok následuje sobotní zatčení ministryně kultury Čche Jun-sun. Právě tato jihokorejská politička sestavila seznam, na kterém umělci figurovali kvůli politickým důvodům. Tisíce lidí tak nemohly získat kvůli přítomnosti na černé listině státní dotace určené na uměleckou činnost. Jde o další skandál, který následuje korupční aféru tamní prezidentky Pak Kun-hje a její důvěrnice Čche Son-sil.

 

Demonstranti zapálili v jižní Indii několik vozidel, aby tak vyjádřili podporu kontroverzním býčím zápasům Jallikattu. K těmto případům žhářství došlo v indickém státě Tamil Nadu dva dny poté, co si slavnostní zkrocení býka vyžádalo smrt dvou lidí. Nejvyšší soud rozhodl o zákazu tohoto indického tradičního sportu v roce 2014. Tamní vláda jej ale v sobotu po vlnách protestů dočasně povolila.  

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Mayová představila pobrexitové desatero, které má podpořit britské hospodářství Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Britská premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.