BBC: Maduro zahájil první rozhovory s venezuelskou opozicí. Hledají cestu z krize

Zástupci venezuelské vlády a opozice se setkali na letošních prvních společných rozhovorech. Schůzka zprostředkovaná Vatikánem má pomoci najít řešení pro zemi zmítanou těžkou politickou a ekonomickou krizí. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Rozhovorů se účastní i prezident Nicolas Maduro. Zástupci opozice požadují vypsání referenda, které má rozhodnout o setrvání Madura ve funkci. Vláda po opozici žádá utlumení násilných protestů a odmítnutí pravicové hospodářské politiky. 

Vatikánský vyslanec arcibiskup Claudio Maria Celli vyzval obě strany, aby se zapojily do vážného dialogu s cílem zmírnit politickou krizi. „Papež sleduje situaci v této zemi velmi pozorně a doufá, že tento proces může pokračovat v klidu,“ řekl.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi umocněné výrazným propadem cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem státu. Míra inflace je zde nejvyšší na světě. Situace se tento rok vyhrotila, lidem se často nedostávají základní potraviny a nezbytné komodity.
________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Lídr demokratů v americkém senátu Harry Reid obvinil ředitele FBI Jamese Comeyho z možného porušení zákona. Šéf FBI minulý týden uvedl, že zpravodajská služba vyšetřuje emaily, které mohou mít souvislost s demokratickou kandidátkou na prezidenta Hillary Clintonovou. Comey tak podle Reida mohl porušit volební zákon, který oficiálním činitelům zakazuje ovlivňovat volby. FBI mezitím obdržela povolení prohledat emaily náležející přední poradkyni Clintonové, Humě Abedinové. Jde však o 650 tisíc emailů, takže je nepravděpodobné, že by je FBI stihla zkontrolovat do prezidentských voleb 8 listopadu.
 
Tisíce lidí ve střední Itálii strávily noc v dočasném ubytování kvůli včerejším otřesům země, jež byly cítit od severoitalského Bolzana po Neapol. Podle expertů mělo zemětřesení sílu kolem 6,5 stupně a udeřilo poblíž severoitalské Perugie. Jeho ohnisko se nacházelo v hloubce jen deset kilometrů pod zemí. Úřady hlásí 20 zraněných. Škody jsou značné, v řadě měst a obcí se zřítily budovy, včetně kostelů.  Včerejší zemětřesení je podle expertů nejsilnější od katastrofy, která postihla jih Itálie v roce 1980. Tehdy zemětřesení dosáhlo intenzity 6,9 stupně a vyžádalo si na 2800 mrtvých.
 
Nepálská armáda oznámila, že dokončila vypouštění vody z nebezpečného ledovcového jezera poblíž Mount Everestu. Podle úřadů hrozilo, že voda z jezera Imja ležícího ve výšce 5000 metrů nad mořem zaplaví vesnice, mosty a stezky ležící pod ním. Odborníkům se podařilo snížit hladinu téměř 150 metrů hlubokého jezera o tři metry. V Himalájích je tisíce podobných ledovcových jezer. Podle odborníků se plní velmi rychle kvůli ledovcům tajícím v důsledku globálního oteplování.
 
Tisíce Maročanů včera protestovaly v ulicích kvůli případu prodavače ryb, který byl rozdrcen popelářským vozem, když se snažil získat zpět ryby, které mu zabavila policie. Muhcín Fikrí údajně lovil mečouny, které Maroko v tuto roční dobu nepovoluje lovit. Pobouřené reakce se rychle rozšířily na sociálních sítích, na nichž lidé kritizovali hrubé zacházení ze strany marockých úřadů. Případ se podle médií podobá případu tuniského prodavače ovoce, jehož smrt v roce 2010 pomohla rozpoutat sérii povstání tzv. Arabského jara. Marocký král Mohamed nařídil oficiálním činitelům navštívit rodinu Fikrího. Vyšetřit případ nařídila ministerstva vnitra a spravedlnosti.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Maduro zahájil první rozhovory s venezuelskou opozicí. Hledají cestu z krize Foto: ČTK/EFE/MIGUEL GUTIERREZ

reklama

Další články

  1. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.