BBC: Kvůli atentátu na afghánskou vojenskou základnu rezignovali vysocí funkcionáři

Páteční útok radikálního hnutí Tálibán na afghánskou armádu donutil afghánského ministra obrany a náčelníka generálního štábu k rezignaci. Stalo se tak poté, co během útoku u severoafghánského města Mazáre Šaríf přišlo o život více než sto lidí. O situaci informovalo rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Afghánský ministr obrany Abdulláh Habíbí a náčelník generálního štábu Kadam Šáh Šahím rezignovali v důsledku pátečního útoku radikálního hnutí Tálibán na afghánskou vojenskou základnu. Při útoku, k němuž došlo u severoafghánského města Mazáre Šaríf, bylo zabito přes sto lidí, především vojáků. Radikálové zaútočili v momentě, kdy vojáci odcházeli z modlitebny, a kdy další jedli v kantýně.

Ministerstvo obrany v prohlášení upřesnilo, že sedm z deseti útočníků vojáci zabili, dva odpálili trhaviny na svém těle a jeden byl zadržen. Krveprolití v pátek ukončil zásah afghánských speciálních sil. Přesný počet obětí není jasný, BBC má ale zprávy o nejméně 136 mrtvých.

Útok na afghánskou základnu si vyžal nejvíce lidských životů od roku 2001, kdy Spojené státy svrhly tálibánský režim v zemi. K rezignacím vysokých funkcionářů došlo ve stejnou chvíli, co zemi navštívil americký ministr obrany Jim Mattis. Podle BBC šlo přitom o neohlášenou návštěvu Kábulu, kde se chce Mattis setkat s afghánskými funkcionáři a americkými vojáky. 

________________________________________________________________ 

BBC dále informuje:

První světová očkovací vakcína proti malárii bude v příštím roce podána obyvatelům tří afrických zemí – Ghany, Keni a Malawi. Podle Světové zdravotnické organizace má vakcína RTS,S potenciál zachránit desítky tisíc životů. Vakcína umí vytrénovat imunitní systém člověka tak, aby napadl parazity způsobující malárii. Zatím však není jasné, zda vakcína bude účinná i v nejchudších oblastech světa. Očkování je totiž nutné podat ve čtyřech dávkách: tři dávky se dávají jednou za měsíc, poslední se pacientovi podá po roce a půl. Klinické studie probíhaly v zabezpečených podmínkách, a experti se obávají, zda půjde tyto podmínky dodržet v i chudých oblastech.  Světová zdravotnická organizace chce proto začít s pilotními programy ve vytipovaných zemích, které ukáží, zda je možné začít očkovat v plném měřítku.

 

Univerzita v Severní Koreji identifikovala amerického občana, který byl v zemi zadržen v sobotu. Jde o Tonyho Kima, korejského Američana, který učil na Pchjongjangské univerzitě vědy a technologie po několik týdnů, které předcházely zadržení. Američan byl zadržen v momentě, kdy chtěl Pchjongjang opustit. Severokorejské úřady neoznámily důvod Kimova zadržení. Podle jihokorejské tiskové agentury Yonhap se Kim zúčastnil humanitárních programů pomáhajících Severní Koreji.

 

Severní Korea je připravena potopit americkou loď, která se blíží ke Korejskému poloostrovu. Podle komentáře v severokorejském deníku by severokorejský režim mohl loď USS Carl Vinson potopit jediným zásahem. Skupina bojových plavidel včetně lodě Carl Vinson by měla do vod u poloostrova dorazit tento týden. Předtím ve Filipínském moři zahájila společné cvičení s Japonci. Flotilu vyslala administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s varováním, podle kterého skončila americká strategická trpělivost se severokorejským režimem.

 

V prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil v neděli centrista Emmanuel Macron s 23,8 procenty hlasů. Do druhého kola s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, pro kterou hlasovalo 21,5 procenta voličů. Volební účast byla vysoká, činila 79 procent. Poprvé za šedesát let nyní nepostoupil do druhého kola kandidát ani jedné ze dvou hlavních francouzských politických stran, tedy konzervativní pravice a socialistů. Kandidát republikánů François Fillon získal v prvním kole 20 procent hlasů. Pro socialistu Benoita Hamona hlasovalo 6,4 procenta zúčastněných voličů. Celkem se o prezidentské křeslo v prvním kole ucházelo 11 kandidátů. Druhé kolo voleb, v němž se střetne Macron s Le Penovou, se bude konat 7. května. Pokud Macron vyhraje, stane se ve svých 39 letech nejmladším prezidentem v dějinách Francie.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Kvůli atentátu na afghánskou vojenskou základnu rezignovali vysocí funkcionáři Foto: Nate Derrick / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

  Komerční sdělení ·

  Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

 2. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

  Společnost ·

  Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

 3. Trump zmírnil odpor k dohodě s EU o TTIP

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.