BBC: KLDR provedla neúspěšný raketový test; sdílení údajů o utajovaných vlastnících firem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Severní Korea dnes ráno odpálila další raketu z oblasti poblíž východního pobřeží. Podle jihokorejských a amerických zdrojů se ale test nezdařil. BBC si dále všímá dohody mezi Velkou Británií, Německem, Francií, Itálií a Španělskem. Tyto evropské státy budou sdílet informace o utajovaných vlastnících firem a trustů.

Pět největších ekonomik Evropské unie se dohodlo na sdílení informací o utajovaných vlastnících firem a trustů. Jedná se o pokus společně reagovat na nedávnou aféru kolem úniků informací z panamské právní společnosti. Ta ukázala rozsah odlivu finančních prostředků do daňových rájů. Velká Británie, Německo, Francie, Itálie a Španělsko se nyní dohodly, že budou sdílet údaje, aby podobným praktikám zabránily. Ke stejnému kroku se snaží přimět i zbývající země skupiny G20.

 

Severní Korea v pátek ráno provedla raketový test. Střelu odpálila z oblasti poblíž východního pobřeží. Podle jihokorejských a amerických zdrojů se ale test nezdařil. Situace na Korejském poloostrově je v současné chvíli velmi vypjatá. Severní Korea po zpřísnění sankcí ze strany Organizace spojených národů již několikrát Jižní Koreje pohrozila. Zpřísnění sankcí bylo reakcí na čtvrté jaderné testy, které Severní Korea provedla v lednu.

 

Mexická komise pro lidská práva poprvé přinesla zprávy o tom, že při zmizení více než čtyřiceti studentů při demonstraci v roce 2014 byla přítomna federální policie. Informaci potvrdil blíže neurčený svědek. Vláda přitom tvrdí, že studenty předala místní policie drogovým kartelům. Ty je měly zabít a jejich těla spálit. Rodiny zmizelých této verzi nevěří.

 

Nejméně devět lidí zemřelo při zemětřesení na jihu Japonska. Více než dvě stě padesát dalších bylo zraněno. Záchranáři se obávají, že pod troskami budov mohou být uvězněni další lidé. Zemětřesení dosahovalo síly 6,4 stupňů Richterovy stupnice.

 

Demokratičtí kandidáti na post prezidenta Spojených států amerických, Hillary Clintonová a Bernie Sanders, se utkali v poslední televizní debatě před primárkami v New Yorku. V několika posledních dnech se souboj demokratů výrazně vyhrotil. Demokratičtí kandidáti se přitom až doposud osobním útokům vyhýbali. Takové útoky byly typické pro souboj republikánů.

 

Spojené státy americké zřejmě propustí Leslie Van Houtenovou , přívrženkyni Charlese Mansona. Ve vězení strávila více než čtyřicet let za brutální vraždu kalifornského páru v roce 1969. Od odsouzení získala několik akademických titulů a její chování bylo příkladné. Charles Manson byl na konci šedesátých let hlavou skupiny známé jako Rodina, která spáchala několik brutálních vražd.

 

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala růst 6,7 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Je to nejpomalejší růst za posledních sedm let. Údaje potvrzují zpomalení druhé největší ekonomiky světa.

 

Vědcům se podařilo odhalit tajemství migrace motýla monarchy stěhovavého. Ten každým rokem přelétá z Kanady až do Mexika. Je to jediný druh hmyzu, který se vydává na tak velkou vzdálenost. Matematikům a biologům se nyní podařilo zjistit, jakým způsobem motýli určují svoji trasu. Došli k závěru, že se na cestě řídí výhradně polohou slunce. Cesta do Mexika jim trvá dvě měsíce.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: KLDR provedla neúspěšný raketový test; sdílení údajů o utajovaných vlastnících firem Foto: ČTK/AP/Lee Jin-man

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.