BBC: Italská ekonomika zažije 20 let stagnace; Haag je ve sporu s Čínou na straně Filipín

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Mezinárodní měnový fond (MMF) oznámil vyhlídky italské ekonomiky. Podle něj zemi Apeninského poloostrova čeká 20 let stagnace. BBC si dále všímá toho, že Stálý rozhodčí soud v Haagu se přiklonil na stranu Filipín v rámci sporu s Čínou o území v Jihočínském moři.

Stálý rozhodčí soud v Haagu se přiklonil na stranu Filipín v rámci sporu s Čínou o území v Jihočínském moři. Soud rozhodl o tom, že Peking nemá z historického hlediska právo na oblast ve sporných vodách. Hospodářské nároky Číny tak nejsou podle rozhodčího soudu opodstatněné. Komunistický režim ještě k tomu měl porušit svrchovaná práva Filipín. Čína s rozhodnutím soudu nesouhlasí a nebude se podle jeho nařízení řídit.

 

V Jižním Súdánu ve městě Džuba zavládlo po pěti dnech bojů příměří. Znesvářené strany tak vyslechly pondělní slova prezidenta Salva Kiira a viceprezidenta a bývalého vůdce povstalců Rieka Machara. Boje si vyžádaly stovky mrtvých. Humanitární situace v metropoli se ovšem nezlepšila. Ulice města jsou nyní klidné, nelétají nad nimi bojové vrtulníky a ulice nekřižují tanky. Pondělní střety ohrozily nedávno uzavřenou mírovou dohodu.

 

Mezinárodní měnový fond (MMF) oznámil, že Itálii čeká 20 let stagnace. Úrovně ekonomiky, kterou měla před finanční krizí, dosáhne navíc nejprve v roce 2025. V polovině příštího desetiletí přesáhne kondice ekonomiky ostatních členských států eurozóny oproti krizovému roku 2008 úroveň 20 až 25 procent. V tomto roce se očekává, že italská ekonomika poroste o méně než 1 procento. Dřívější odhad přitom předpovídal 1,1 procentní růst.

 

Pětačtyřicetiletá Němka se přiznala k vraždě osmi novorozenců. Přesný počet nezveřejnila, protože si nebyla jistá, kolik potomků se narodilo živých. Jejich mrtvoly byly loni v listopadu nalezeny v bavorském Wallenfelsu. Žena těla uložila do igelitových pytlů v jejím domě. Ze spolupráce byl obviněn i bývalý pětapadesátiletý manžel. Ten měl podle soudu s vraždami pomáhat. Prokurátoři obviňují dvojici ze sexuálního sobectví, lhostejnosti a bezohlednosti. I přesto ale pár pokračoval v pohlavním styku bez antikoncepce nebo mužovy sterilizace.

 

Čelní srážka dvou osobních vlaků na jihu Itálie si vyžádala smrt nejméně čtyř lidí. Desítky dalších osob jsou zraněny. K nehodě došlo mezi městy Bari a Barletta, když se na jednokolejné trati střetly dva vlaky. Záchranáři se snaží vyprostit cestující z rozbitých vagonů. Místní úřady se obávají toho, že počet mrtvých by mohl narůstat.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Italská ekonomika zažije 20 let stagnace; Haag je ve sporu s Čínou na straně Filipín Foto: ČTK/Jiji Press Photo/HO

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.