BBC: IS použil proti kurdským silám yperit; G. W. Bush podpořil kandidaturu svého bratra Jeba

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Islámský stát v rámci dvou loňských útoků proti kurdským silám poblíž iráckého Irbílu použil jedovatou látku yperit. BBC si dále všímá bývalého amerického prezidenta George W. Bushe, který podpořil předvolební turné svého mladšího bratra Jeba Bushe ucházejícího se o republikánskou nominaci na prezidenta.

Francie a Turecko označilo za válečné zločiny pondělní letecké útoky v Sýrii, které zasáhly nejméně pět zdravotnických zařízení a dvě školy. Zahynulo při nich až 50 lidí a desítky dalších osob utrpěly podle Organizace spojených národů zranění.  Jedna z nemocnic leží poblíž města Maara an-Numán a podporuje ji organizace Lékaři bez hranic. Turecký ministr zahraničí obvinil z útoků Rusko, které se zatím k obvinění nevyjádřilo.

 

Biologové popsali nový druh již vyhynulé rostliny na základě dvou květů, které se po nejméně 15 milionů let uchovaly v kouscích pryskyřice. O objevu píše vědecký časopis Nature Plants. Rostlina s novým latinským názvem Strychnos electri podle vědců náleží k druhu rostlin, které produkují jedovatý alkaloid strychnin.

 

Rozhovory o britských požadavcích na reformu Evropské unie jsou v kritické fázi. Riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska skutečné. Tusk zároveň vyzval státníky, kteří se účastní vyjednávání, aby k situaci přistupovali uvážlivě. Podle Tuska bude summit v Bruselu koncem tohoto týdne klíčový pro budoucnost Evropské unie.

 

Bývalý americký prezident George W. Bush vyrazil podpořit na předvolební turné svého mladšího bratra Jeba Bushe, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta. George W. Bush se objevil po boku svého bratra na předvolebním mítinku v Jižní Karolíně, kde se v sobotu budou konat primárky. Šance bývalého floridského guvernéra Jeba Bushe jsou v porovnání s favoritem republikánů Donaldem Trumpem a úspěšným texaským senátorem Tedem Cruzem relativně nízké. Jebova slavná rodina se doposud držela v podpoře jeho kandidatury stranou.

 

Při dvou loňských útocích na kurdské síly poblíž iráckého Irbílu byl použit yperit. Použití jedovaté látky potvrdily zdroje blízké Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Podle kurdských úřadů stáli za útoky ozbrojenci z hnutí Islámský stát. Pokud bude užití yperitu potvrzeno, půjde o první použití chemických zbraní v Iráku od pádu režimu Saddáma Husajna.

 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: IS použil proti kurdským silám yperit; G. W. Bush podpořil kandidaturu svého bratra Jeba Foto: Joseph August / Shutterstock.com: Bývalý americký prezident George W. Bush

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.