BBC: IS odpálil na americkou základnu raketu s yperitem; nový útok v Aleppu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že raketa vypálená v úterý Islámským státem na americkou základnu v Iráku obsahovala yperit. Při útoku nebyl nikdo zraněn. BBC dále informuje o tom že syrská armáda zahájila nový útok v rebely držené východní části Aleppa. V této oblasti žije čtvrt milionů lidí, kteří jsou v současnosti v obležení armádou prezidenta Bašára Asada

Americká internetová společnost Yahoo oznámila, že v roce 2014 došlo k rozsáhlému útoku proti jejím uživatelům. Hackeři měli ze serverů firmy ukrást 500 milionů dat týkajících se uživatelských účtů. Podle Yahoo útočníka podporoval stát. Americká firma přišla na kybernetický útok teprve v rámci nedávné kontroly. Mezi ukradenými daty nechybějí uživatelská jména včetně hesel, e-mailových adres, telefonních čísel a dat narození. Yahoo včera oznámilo svým uživatelům, aby si změnili přihlašovací údaje, jestli je mají od roku 2014 stejné.

 

Syrská armáda zahájila nový útok v rebely držené východní části Aleppa. V této oblasti žije čtvrt milionů lidí, kteří jsou v současnosti v obležení armádou prezidenta Bašára Asada. Letecké údery mířily na pozice rebelů a připravily o život nejméně 13 lidí. K bojům došlo poté, co ve středu večer přestalo platit týden trvající příměří. Zatím není jasné, zdali jsou do nové ofenzívy zahrnuty i pozemní jednotky.

 

Američan žijící ve Francii Mark Moogalian získal nejvyšší vyznamenání země za to, že v roce 2015 pomohl zastavit těžce ozbrojeného střelce ve vysokorychlostním vlaku mířícího z Amsterdamu do Paříže. Podezřelého marocké národnosti Ajjúba Chazzaního zastavilo s Moogalianem dalších pět cestujících. Oceněný muž byl během souboje střelen do krku. Řád čestné legie předal hrdinovi v Elysejským paláci francouzský prezident Francois Hollande.

 

Raketa vypálená samozvaným Islámským státem mířící na americkou základnu v Iráku obsahovala yperit. Informaci podle BBC potvrdila americká armáda. V rámci úterního útoku na leteckou základnu nedaleko pevnosti Islámského státu v Mosulu nebyl nikdo zraněn. Generál námořnictva Joseph Dunford řekl, že mechanismus k odpálení rakety byl primitivní. Radikální organizace ovšem intenzivně pracuje na jeho vývoji. IS je dlouhou dobu podezřívaný z toho, že vyvíjí na území Iráku a Sýrie chemické zbraně.

 

Ruský prezident Vladimir Putin včera jmenoval předsedu Státní dumy Sergeje Naryškina ředitelem civilní zahraniční rozvědky SVR. Bývalý ředitel tajné služby Michail Fradkov se přesunul do čela správní rady ruských železnic. Jednašedesátiletý Naryškin zahájil spolupráci s ruskou hlavou státu již na začátku 90. let v Petrohradě. Jde o blízkého Putinova spojence. 

 

Čínská televizní novinářka dostala vyhazov poté, co byla vyfocena s brýlemi a slunečníkem. Žurnalistka neznámé identity byla vyfotografována ve městě Sia-men při rozhovoru s místním dobrovolníkem, který pomáhal odklízet spoušť po tajfunu Meranti. Vzhled novinářky byl přitom v ostrém kontrastu k dobrovolníkovi, s kterým vedla rozhovor. Fotografie se začaly šířit virálně a mnozí lidé moderátorku obvinili z neprofesionality.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: IS odpálil na americkou základnu raketu s yperitem; nový útok v Aleppu Foto: Orlok / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.