BBC: Indie řeší neustávající sucho; Trump není proti muslimům ale proti teroru

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Indie chce řešit situace enormního sucha získáváním vody z velkých řek, jako je například Brahmaputra nebo Ganga. V Indii trpí suchem nejméně 330 milionů lidí. BBC si dále všímá toho, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump řekl, že není proti muslimům ale proti teroru.

Vysoký komisař Organizace spojených národů (OSN) Filippo Grandi řekl, že uprchlická krize je celosvětovým fenoménem a pouhé přesměrování běženců na jiné území nic nevyřeší. Grandi BBC sdělil, že více národů by mělo pomoci několika zemím se zvyšováním financování a přesídlováním uprchlíků. Válečné konflikty vyhánějí ze svých domovů více lidí než kdykoli jindy v historii.

 

Pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států amerických, Donald Trump, vyzval muslimy, aby spolupracovali s policií a získali přízeň lidí na svoji stranu. V rozhovoru pro britskou ITV Trump sdělil, že není proti muslimům, ale že se vyslovuje proti teroru. Reagoval tak na připomínky britského premiéra Davida Camerona. Podle něj jsou Trumpova slova o zákazu vstupu muslimům na území Spojených států hloupá, rozdělující společnost a špatná.

 

Indie chce řešit situace enormního sucha získáváním vody z velkých řek, jako je například Brahmaputra nebo Ganga. Řekl to ministr vodních zdrojů Uma Bharati. Cílem tamní vlády je nyní zásobovat vodou nejvíce kritická místa, která trpí právě suchem. Nedostatek vody postihl v Indii nejméně 330 milionů lidí. Sucho přitom kvůli vlně neustávajících veder přesahujících 40° Celsia neustává.

 

Nigerijská armáda zatkla několik členů militantní skupiny nazývané jako Niger Delta Avengers. Čelí totiž obvinění z toho, že stáli za nedávnými útoky na ropovody situované na jihu země. Tamní těžbu „černého zlata“ ohrozily právě útoky islamistických skupin. Nigérie je největším africkým producentem ropy. Její ekonomika se ale v současnosti potýká s problémy spojenými s nedávným poklesem světových cen ropy.

 

Ve městě Mennetonka v Minneapolis proběhla vzpomínková soukromá bohoslužba na počest úmrtí legendárního popového zpěváka Prince. Pětačtyřiceti minutový obřad byl uzavřen médiím a uskutečnil se v Královské síni svědků Jehovových. Bohoslužby se zúčastnily stovky lidí včetně Princovy přítelkyně Sheily E. a členů kapely 3rdEyeGirl. Rodina plánuje uspořádat i vzpomínkovou událost pro veřejnost. Má se uskutečnit v srpnu.  

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Indie řeší neustávající sucho; Trump není proti muslimům ale proti teroru Foto: Andrew Cline / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.