BBC: Hnutí Taliban ovládlo další okres provincie Hílmánd; sesuv půdy v čínském Šen-čenu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že afghánské radikální hnutí Taliban ovládl další okres provincie Hílmánd. Viceguvernér této jihoafghánské provinciie se obává, že Hílmánd padne celý do rukou Talibanu. BBC dále informuje o nedělním sesuvu půdy v čínském průmyslovém městě Šen-čen. Po neštěstí se pohřešuje 91 osob.

Španělsko čelí politické nejistotě po víkendových volbách, ve kterých získala téměř třetinu hlasů dvě nová politická hnutí.  Zvítězili sice vládnoucí lidovci, většinu poslaneckých mandátů však nemají.  Druzí jsou socialisté, výrazný zisk však zaznamenaly i nová hnutí Podemos a Ciudadanos, která tak fakticky ukončily dosavadní systém střídání dvou hlavních stran u moci. To trvalo více než tři desetiletí. „Španělsko už nebude stejné, a jsme velmi šťastní,“ prohlásil lídr hnutí Podemos Pablo Iglesias. Strany nyní čekají náročná povolební vyjednávání o vytvoření vládnoucí koalice.

Stovky záchranářů pátrají po přeživších nedělního masivního sesuvu půdy v jihočínském městě Šen-čen. Z trosek bylo zatím vyproštěno sedm lidí, dalších 91 se pohřešuje. Po sesuvu půdy, který zasáhl přes 30 budov v industriální oblasti, bylo evakuováno na 900 lidí. Šen-čen je čínským důležitým průmyslovým centrem a jedním z největších čínských měst.

Zabíjení menšin, za kterým stojí hnutí Islámský stát, by mělo být deklarováno jako genocida. V dopise britskému premiérovi Davidu Cameronovi to píše více než 60 poslanců britského parlamentu. Zákonodárci vyzývají Camerona, aby využil svůj vliv při vyjednávání v OSN o používání termínu genocida v souvislosti s násilnostmi islamistů. Islámský stát v oblastech v Sýrii a v Iráku, které ovládá, systematicky vyvražďuje křesťany a jezídy.

Izraelský vicepremiér a ministr vnitra Silvan Šalom odstoupil z funkcí v souvislosti s několika obviněními ze sexuálního obtěžování. Sedmapadesátiletý politik uvedl, že rezignuje, aby se vyhnul dalšímu trápení a ušetřil svou rodinu.  Obvinění několika žen namířená proti Šalomovi nechává prošetřit generální prokurátor, politik svou vinu odmítá. Šalom není prvním z izraelských politiků, který musel opustit funkci kvůli obviněním ze sexuálních deliktů. Bývalý izraelský prezident Moše Kacav opustil svůj úřad v roce 2007 a později byl odsouzen k sedmiletému vězení.

Do rukou afghánského radikálního hnutí Taliban padl další okres jihoafghánské provincie Hílmánd. Podle BBC to uvedly místní úřady. Radikálové prý mají pod kontrolou policejní centrálu v Sangínu, na dalších místech okresu se bojuje. Viceguvernér Hílmándu si v nedávném otevřeném dopise prezidentovi stěžoval na nedostatek vládní podpory. Varoval, že provincie by celá mohla padnout do rukou Talibanu. Talibanci v posledních měsících zahájili několik útoků namířených proti armádě, která postrádá posily, palivo i munici.

Letištní zaměstnanci v Chile ukončili čtyřdenní stávku, která významně narušila leteckou přepravu v zemi. Většina příletů i odletů byla v posledních dnech zrušena nebo zpožděna. Tisíce lidí cestujících před vánočními svátky letadlem tak uvízly na letištích. Stávku svolaly odbory zaměstnanců letišť poté, co vláda odmítla jejich plán na zvýšení penzí.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Hnutí Taliban ovládlo další okres provincie Hílmánd; sesuv půdy v čínském Šen-čenu Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.