reklama

BBC: Francouzská Národní fronta nabírá na síle; Siemens nabízí stáže mladým uprchlíkům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové dosáhla v prvním kole francouzských regionálních voleb rekordního úspěchu. Zvítězila totiž v šesti z celkem třinácti regionů. BBC si dále všímá postoje německé společnosti Siemens, která nabízí stáže mladým uprchlíkům. Siemens patří mezi německé firmy, které věří v to, že imigrace může vyřešit problém se stárnutím společnosti. 

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Barack Obama označil střelbu v Kalifornii, při které minulý týden zemřelo 14 lidí, za teroristický útok. Zároveň však ve svém nedělním projevu z Oválné pracovny dodal, že neexistují důkazy, které by nasvědčovaly napojení střelců na mezinárodní teroristické skupiny. Obama dále slíbil zničení organizace Islámský stát, ke které se útočníci tvoření muslimským manželským párem hlásili a vyzval všechny muslimy ve Spojených státech, aby podpořili boj proti džihádismu.

 

Krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové dosáhla v prvním kole francouzských regionálních voleb rekordního úspěchu. Tři týdny po teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 130 životů, zvítězila v šesti z celkem třinácti regionů. Největší podporu získala na severu a také na jihovýchodě země. Národní fronta je v tuto chvíli podle Marine Le Penové nejsilnější politickou stranou ve Francii.

 

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter, který ve Švýcarsku čelí vyšetřování kvůli podezření ze zpronevěry a korupce, je podle BBC vyšetřován také americkou FBI. Blatter obvinění popírá, FBI však má podle BBC k dispozici dopis, který dokazuje, že Blatter o úplatcích ve FIFA věděl a korupční jednání schvaloval. Do úplatkářské aféry byl podle vyšetřovatelů zapojen také Blatterův předchůdce ve vedení FIFA Joao Havelange.

 

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájí rozsáhlé vyšetřování policejního oddělení v Chicagu. Stane se tak rok po zastřelení černošského mladíka bělošským policistou Jasonem Van Dykem. Van Dyke, který oběť zasáhl celkem šestnácti ranami, nyní čelí obvinění z vraždy. Celý incident byl zachycen kamerou v policejním automobilu. Video ukazuje, že mladík od policisty před zahájením střelby odcházel.

 

Jedna z největších německých společností Siemens nabízí stáže mladým uprchlíkům. Siemens patří podle BBC k rostoucímu počtu německých firem, které věří, že imigrace je pro budoucnost německé ekonomiky klíčová. Mohla by totiž pomoci vyřešit problém stárnutí německé populace a s tím souvisejícího nedostatku pracovních sil. Zástupce Asociace malých a středních podniků však upozornil na to, že firmy nemohou přijímat uprchlíky, kteří neumí Německy a nemají potřebnou kvalifikaci.

 

Parlamentní volby ve Venezuele by mohly podle BBC vynést poprvé po šestnácti letech k moci opozici. Široká koalice opozičních stran v kampani obviňovala dosavadní socialistickou vládu v čele s prezidentem země Nicolasem Madurem z ekonomických potíží provázených nedostatkem zboží včetně základních potravin.

 

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala raketa Atlas V. se zásobovací lodí Cygnus. Ta má na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS dopravit potraviny a vybavení pro vědecké experimenty. Jde o první americkou kosmickou loď vyslanou k ISS od června, kdy krátce po startu explodovala raketa Falcon 9 soukromé společnosti Space X. Mezinárodní vesmírná stanice byla od té doby závislá na zásobách dopravovaných Ruskými a Japonskými raketami.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Francouzská Národní fronta nabírá na síle; Siemens nabízí stáže mladým uprchlíkům Foto: ČTK/ABACA/Bakounine: Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.