BBC: Evropské námořní misi se nedaří potlačovat pašování lidí; smrt velitele Hizballáhu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že evropská námořní mise neplní své cíle. Podle britské parlamentní komise se zaměřuje na záchranu uprchlíků a nedaří se jí potlačovat samotné pašování lidí. BBC si dále všímá, že při náletech zemřel Mustafa Badreddine, který má být druhým nejvyšším představitelem radikálního hnutí Hizballáh.

Nový prozatímní prezident Brazílie Michel Temer promluvil k národu po té, co senát schválil zahájení procesu proti prezidentce Dilmě Rousseffové kvůli údajným manipulacím se státním rozpočtem před posledními volbami. Ta jakoukoli vinu popírá a situaci označuje za sabotáž. Nový prozatímní prezident zdůraznil, aby Brazilci věřili ve své hodnoty i v to, že je země schopna překonat nepříznivou ekonomickou situaci.

 

Evropská námořní mise, která operuje ve Středozemním moři, podle britské parlamentní komise neplní své cíle. Komise kritizovala misi kvůli tomu, že se jí nedaří smysluplně potlačovat samotné pašování lidí. Zaměřuje se pouze na záchranu uprchlíků mířících k evropským břehům. Například zničení dřevěných lodí vedlo podle komise k tomu, že si pašeráci pořídili gumové čluny, které jsou ještě nebezpečnější. Mise byla zahájena v loňském roce.

 

Dva američtí senátoři apelovali na letecké společnosti, aby dočasně přestaly vybírat poplatky za zavazadla. Doufají, že by to mohlo vést k urychlení bezpečnostních kontrol na letištích. Lidé si často berou věci s sebou do kabiny, aby ušetřili poplatky za nadváhu zavazadel. Velká americká letiště v současnosti bojují s dlouhými frontami u bezpečnostních kontrol.

 

Hnutí Hizballáh potvrdilo, že tento týden zemřel při náletech jeden z jeho vysoce postavených členů. Mustafa Badreddine by měl být druhým nejvyšším představitelem hnutí.

 

Americké námořnictvo zbavilo funkce velitele deseti námořníků, kteří se letos v lednu dostali kvůli narušení íránských vod krátce do zajetí. Vojáci byli po diplomatickém vyjednávání mezi americkým ministrem zahraničí a íránským vedením zanedlouho propuštěni. Námořnictvo uvedlo, že veliteli již nedůvěřuje.

 

Západní delegace nečekaně opustily inauguraci prezidenta Ugandy Yoweri Museveniho po té, co ve svém projevu pronesl pohrdavé poznámky na adresu Mezinárodního trestního soudu. Z ceremonie odešli představitelé evropských zemí, Spojených států amerických a Kanady. Americká delegace měla rovněž výhrady k přítomnosti súdánského prezidenta Umara al-Bašíra, který před tímto soudem čelí obvinění z genocidy. Ugandský prezident měl již pátou inauguraci. U moci je od roku 1986.

 

Vědci se domnívají, že vyrušení ze spánku má vliv na paměť. Jev zkoumali u myší a zjistili, že pokud je vyruší především ve fázi lehkého spánku, může to mít za následek, že si zvířata nebudou pamatovat poznatky z předchozího dne. Výzkum představuje zatím nejjednoznačnější důkaz pro předpoklad, že je fáze spánku, kdy se oči rychle pohybují, zásadní pro paměť.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Evropské námořní misi se nedaří potlačovat pašování lidí; smrt velitele Hizballáhu Foto: Malcolm Chapman / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.