BBC: Čelní představitelé EU podpořili myšlenku vícerychlostní Evropy

Francie, Německo, Itálie a Španělsko podpořily myšlenku vícerychlostní Evropské unie (EU). Uvedli to v rámci neformálního summitu ve Versailles ve chvíli, kdy je Evropa před oslavami 60. výročí takzvaných Římských smluv, jež položily základ pro vznik EU. Uvedlo to rozhlasové vysílání BBC World Service.

Francie, Německo, Itálie a Španělsko podpořily myšlenku vícerychlostní Evropské unie (EU). Francouzský prezident Francois Hollande řekl, že „jednota neznamená uniformitu“. Uvedl to v rámci pondělního neformálního summitu ve Versailles. Evropská komise připustila, že veškeré projekty se nemusí týkat všech členských států EU.

Evropští lídři se zaměřují na strategii slibující hlubší spolupráci s možností vstupu různých členských států. Ty mohou k projektům přistoupit v době, která jim vyhovuje. V některých ohledech je EU již nyní vícerychlostní organizací. Všechny členské státy například nejsou součástí schengenského prostoru. Jednotnou měnu euro pak používá 19 členských států.

V Bruselu se v pátek uskuteční summitu EU, který se zaměří na to, jaké kroky uskuteční 27 členských států poté, co Velká Británie vystoupí z evropského společenství. Diskuze budou probíhat uprostřed napětí pojícího se k začleňování přistěhovalců, globalizace a otázce ohledně oživení eurozóny.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Irácká armáda oznámila, že obsadila hlavní vládní úřady v Mosulu v rámci své ofenzívy vedené proti samozvanému Islámskému státu. Tento posun by mohl vést ke zpřístupnění cesty k hustě osídlenému starému městu, které drží ozbrojenci pod svojí kontrolou. Civilisté uvedli, že zažili nejtěžší noc bombardování od zahájení operace. K jejímu zahájení došlo 19. února. Tisíce civilistů proudí každý den pryč z města. Mosul je posledním městem na území Iráku, které IS částečně ovládá. Východ Mosulu zabrala irácká armáda v lednu.  

 

Ve francouzském lyžařském středisku Tignes se utrhla lavina. Podle svědků události zavalila „mnoho lidí“. Lavina se strhla na sjezdovku přeplněného rezortu Carline. Záchranáři nemohli kvůli snížené viditelnosti použít vrtulníky, k zavalenému místu se tak museli dopravit pěšky. V lyžařském středisku Tignes bylo nařízeno lavinové nebezpečí čtvrtého stupně. Podle zpráv byl celý areál pro lyžaře uzavřen. Minulý měsíc zemřeli pod lavinou ve stejném rezortu čtyři snowboardisté.

  

Evropský soudní dvůr podpořil rozhodnutí Belgie odmítnout humanitární vízum syrské rodině. Pětičlenná rodina z Aleppa získala devadesáti denní vízum na belgickém velvyslanectví v Libanonu. Nejvyšší poradce soudu zpočátku řekl, že Belgie jim neprávem odepírá vízum. Pokud by soud souhlasil, tak by toto rozhodnutí otevřelo migrantům novou cestu do členských zemí EU. Soud ale radu hlavního poradce neobvykle odmítl. Rozsudek soudu je významným vítězstvím belgického ministra pro migraci Theo Franckena. Ten tvrdí, že pravomoc na vydávání víz záleží samostatně na jednotlivých členských státech EU.

 

V Německu probíhá pátrání po devatenáctiletém muži, který ubodal devítiletého chlapce k smrti. Celý incident si natočil a následně nahrál na takzvaný dark web. Jde o skrytou část internetu, kde se obchoduje se zbraněmi, drogami a fotografiemi se zneužívanými dětmi. Policisté se o události dozvěděli prostřednictvím jednoho z uživatelů tohoto nelegálního prostředí. Chlapcovo tělo bylo později nalezeno ve sklepě domu ve městě Herne, které leží v Severním Porýní-Vestfálsku. Policie varuje před tím, že devatenáctiletý mladík může být ozbrojený. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Čelní představitelé EU podpořili myšlenku vícerychlostní Evropy Foto: ČTK/ABACA/Pool/ABACA

reklama

Další články

  1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

    Společnost ·

    Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.