BBC: Britský ministr spravedlnosti se uchází o místo premiéra; razie proti členům IS v Turecku

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že o předsednictví v britské Konzervativní straně a premiéra Spojeného království se uchází současný ministr spravedlnosti Michael Gove. Šlo přitom o podporovatele největšího favorita Borise Johnsona. BBC si dále všímá toho, že v Turecku probíhá série razií zaměřená na podezřelé osoby z napojení na organizaci radikálního Islámského státu. Jde tak o reakci na teroristický útok, ke kterému došlo na istanbulském Atatürkově letišti. 

O předsednictví britské Konzervativní strany a premiéra Spojeného království se uchází i současný ministr spravedlnosti Michael Gove. Jde také o osobu, která sehrála důležitou roli v kampani podporující vystoupení Velké Británie z Evropské unie (EU). Ještě donedávna přitom podporoval někdejšího starostu Londýna Borise Johnsona. Ten je přitom podle předpokladů hlavním favoritem na předsedu Konzervativní strany. Do boje o post premiéra se zapojila i Theresa Mayová, která rovněž podporovala vystoupení z EU.

 

Turecká policie provedla sérii razií cílenou na podezřelé osoby z napojení na organizaci samozvaného Islámského státu (IS). Stalo se tak po teroristických útocích na Atatürkovo letiště. Policie podle informací BBC zadržela ve čtvrtích Istanbulu nejméně 13 podezřelých osob. Úterní bombový útok doprovázený střelbou si vyžádal 42 obětí na životech. Více než 230 lidí bylo zraněno. Turecko je přesvědčeno, že za útoky stál právě IS.

 

Sebevražední atentátníci z radikálního hnuti Talibán zaútočili na afghánský policejní konvoj. Stalo se tak na západním předměstí hlavního města Kábulu. Konvoj se třemi autobusy zasáhly dva bombové útoky. Sebevražedný atentát si vyžádal nejméně 30 obětí na životech a 50 zraněných osob. Mezi oběťmi je mnoho policejních kadetů.

 

Nový filipínský prezident Rodrigo Duterte složil po svém drtivém květnovém vítězství přísahu. Kontroverzní bývalý starosta města Davao City svrhl ve volbách minulé politické zřízení. Slíbil přitom, že zahájí krvavou válku proti zločinu a korupci. V rámci svého inauguračního projevu přislíbil rovněž zavedení radikálních změn v politickém systému země.

 

Nejméně deset uprchlíků utonulo a více než 100 dalších osob bylo zachráněno poté, co se pokoušeli přeplavit Středozemní moře a dostat se tak na evropskou pevninu. Loď s běženci se převrátila 32 kilometrů od pobřeží Libye. Tragédii nepřežily pouze ženy. Stalo se tak poté, co začátkem června ztroskotala loď se 7 stovkami migrantů na palubě. Námořnictvo tehdy zachránilo 340 běženců. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Britský ministr spravedlnosti se uchází o místo premiéra; razie proti členům IS v Turecku Foto: Pete Maclaine / Shutterstock.com: Britský ministr spravedlnosti Michael Gove

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.