BBC: Britská firma dodávající grafické čipy pro Apple je na prodej

Společnost Imagination Technologies, která vyrábí grafické čipy, je na prodej. Představitelé britské firmy tuto skutečnost oznámili pár měsíců poté, co uvedli, že jejich největší zákazník Apple přestane používat jejich čipy. Podle BBC World Service akcie firmy v reakci na to klesly o polovinu. 

Výrobce grafických čipů Imagination Technologies oznámil, že je na prodej. Jde přitom o britskou firmu, která je v současné době ve sporu s jejím největším zákazníkem společností Apple.

Akcie firmy se v dubnu propadly o více než polovinu poté, co společnost Imagination Technologie uvedla, že Apple přestává používat jejich technologii. Na základě licenční smlouvy firma ze Silicon Valley využívá čipovou technologii firmy ze Spojeného království ve svých iPhonech, iPadech a iPodech. Výrobce čipů oznámil, že v posledních týdnech navázal kontakt se zájemci o odkoupení. K tomu dodal, že nyní dochází k předběžným rozhovorům s potenciálními uchazeči.

Apple by měl čipovou technologii zcela přestat používat během 15 měsíců až dvou roků. Otázkou je, zdali Apple bude schopen vyvinout vlastní grafické čipy, aniž by porušoval patenty firmy Imagination Technologies. Britská společnost před měsícem informovala o tom, že zahájila řízení o řešení sporů týkajícího se právě platby licencí. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Nejméně 20 obětí a desítky zraněných si vyžádal teroristický útok, k němuž došlo před bankou v jihoafghánské provincii Helmand. Atentátníci nastražili výbušninu do automobilu a poté vstoupili do banky, kde došlo k přestřelce s bezpečnostními silami. Mezi oběťmi figurují civilisté včetně příslušníků bezpečnostních složek. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Za předchozími útoky z posledních měsíců stáli ovšem členové radikálních organizací Tálibán nebo Islámský stát.

 

Všechny keňské školačky dostanou podle novely vzdělávacího zákona zdarma vložky. Toto opatření má představovat naději ve zlepšení přístupu ke vzdělávání v zemi. Mnohé rodiny si výrobky, jako jsou vložky nebo tampony, nemohou dovolit. Kvůli vysokým nákladům chybí šest týdnů za rok v keňských školách kolem milionu dívek. Tuto statistiku uvedla nadace ZanaAfrica. Tento týden keňský prezident Uhurru Kenyatta podepsal novelu vzdělávacího zákona, která nařizuje každé dívce registrované ve škole poskytnout zdarma vložky.

 

Republika Kongo stáhne ze Středoafrické republiky přes 600 vojáků. Jde přitom o muže, kteří měli zaručit dodržování míru v zemi. K jejich stažení dochází poté, co Organizace spojených národů (OSN) obvinila vojáky ze sexuálního zneužívání a vykořisťování tamních obyvatel. V rámci mise Minusca slouží v tomto africkém státě 13 tisíc lidí. Ze sexuálního obtěžování ve Středoafrické republice byli rovněž obviněni francouzští vojáci. Z tohoto důvodu došlo počátkem letošního roku k suspendování šesti francouzských vojáků. Vyšetřování zůstává nicméně stále otevřené.

 

Nejvyšší soud v Jihoafrické republice rozhodl o tom, že hlasování o nedůvěře vůči tamnímu prezidentovi Jacobu Zumovi může být tajné. Podle soudu má právo takovýto postup nařídit předseda parlamentu. Opoziční strany se domnívají, že v rámci tajného hlasování by se proti Zumovi postavili i členové jeho vlastní strany Afrického národního kongresu (ANC). Zuma již v minulosti přežil několik hlasování o důvěře. Jihoafrická hlava státu čelila neustálému tlaku pojícímu se k obvinění z korupce. Široce kritizován byl i kvůli kontroverznímu odvolání uznávaného ministra financí Pravina Gordhana.  

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Britská firma dodávající grafické čipy pro Apple je na prodej Foto: TonyV3112 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

  2. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.