BBC: Akcie Nintenda stouply o více než 50 %; ekonomická krize Venezuely dopadá na Kubu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že akcie japonské firmy Nintendo stouply o více než 50 procent. Může za to nová její hra Pokémon Go, která se stala celosvětových fenoménem. BBC si dále všímá ekonomických problémů Venezuely, které nyní dopadají na Kubu. Z funkce tamního ministra hospodářství byl už vyhozen Marino Murillo.

Americký prezident Barack Obama řekl, že je potřeba si vybudovat důvěru s Afroameričany a Hispánci. K tomu má přitom napomoci řádné vyšetření policejního násilí směřovaného k lidem černé pleti. Obama to řekl po své řeči s aktivisty, politiky a policisty. Jeho slova přicházejí týden poté, co policisté zastřelili v Lousianě a Minnesotě dva Afroameričany. Nedlouho poté zastřelil v reakci na to bývalý armádní veterán černé pleti v Dallasu pět policistů.

 

Akcie japonské firmy Nintendo stouply o více než 50 procent. Stalo se tak po vydání její hry na chytré telefony s rozšířenou realitou Pokémon Go. Ve čtvrtek akcie stouply o 16 procent. Od vydání hry tak celkem vystoupaly vzhůru o 56 procent. Tržní hodnota firmy Nintento nyní činí 34 miliard dolarů. Cílem zmíněné hry je nalézt pomocí chytrých telefonů v reálném světě virtuální Pokémony. Hra se stala celosvětovým fenoménem.

 

Kubánský ministr hospodářství Marino Murillo skončil na svém postu. Stalo se tak poté, co prezident Raúl Castro minulý týden řekl, že lidé budou muset více šetřit v reakci na pokračující hospodářskou krizi ve Venezuele. Kubánská vláda uvedla, že Murillo bude nést odpovědnost za nastolené tržní reformy. Bývalý ministr hospodářství tak bude mít pořád velký vliv na řízení ekonomiky komunistického ostrova. Problémem je skutečnost, že kubánská ekonomika je úzce spjata se svým socialistickým spojencem, kterým je právě Venezuela. Tato země je závislá na příjmech z ropy. Nyní se ovšem musí společně s nízkými cenami černého zlata vypořádat i s politickou a ekonomickou krizí doprovázenou nedostatkem základního zboží a vysokou inflací.

 

Syrský prezident Bašár Asad oznámil, že jej nikdy Rusko netlačilo k tomu, aby odešel ze své funkce. K tomu dodal, že pouze syrský lid může rozhodnout o tom, zdali úřad opustí nebo v něm setrvá. Spojené státy americké na druhé straně obviňují Asada z odpovědnosti na zvěrstvech, kterých se měl dopustit. V ukončení syrského konfliktu může podle nich dojít pouze politickou transformací. Rusko Sýrii v boji proti tamní opozici podporuje jak diplomaticky, tak i vojensky. Ruský prezident Vladimir Putin i přesto uvedl, že konflikt může vyřešit pouze politické řešení. Asad se k celkové situaci vyjádřil před tím, co se americký ministr zahraničí John Kerry chystá do Moskvy, kde bude hovořit právě o situaci v Sýrii.

 

Na východní Ukrajině dochází k mnoha případům beztrestně provedených poprav. Uvádí to Organizace spojených národů. Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR) vyšetřoval zmizení a smrt nejméně 47 lidí v oblastech držených Ruskem podporovanými separatisty. Některé z těchto případů se podle OHCHR přitom rovnají válečným zločinům. Nová zpráva také uvádí, že k 29 podobným případům došlo na území kontrolovaném ukrajinskou vládou. Konflikt na východní Ukrajině si vyžádal od roku 2014 téměř 9500 lidských životů. Proruští separatisté se na východě Ukrajiny zmocnili oblastí Doněcku a Luhansku. Stalo se tak poté, co Rusko anektovalo Krymský poloostrov.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Akcie Nintenda stouply o více než 50 %; ekonomická krize Venezuely dopadá na Kubu Foto: Zanariah Salam / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.