Babiš začne jednat o podpoře nebo toleranci pro menšinovou vládu

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes začne jednat s představiteli stran zastoupených ve Sněmovně o podpoře nebo toleranci pro svou menšinovou vládu. Nad programovým prohlášením se ráno sejde se zástupci ODS a poté lidovců. Dokument zhruba o třech desítkách stran schválila vláda v pondělí.

Babiš chce programové prohlášení do vánočních svátků představit vyjednávačům všech sněmovních stran. S druhým kolem jednání o případné podpoře vlády počítá po Novém roce. O důvěru Sněmovnu požádá 10. ledna, zatím ji žádná strana nepřislíbila. Pouze KSČM nechává věc otevřenou, otázku projedná její výkonný výbor. I kdyby ale komunisté vládu podpořili, bude ANO potřebovat přinejmenším toleranci alespoň jedné další strany, aby menšinová vláda důvěru získala.

Babiš původně plánoval pořadí schůzek nad programovým prohlášením sestavit podle síly sněmovních stran vzešlých z říjnových voleb, minulý týden ale uvedl, že vzhledem k časovým možnostem partnerů se to asi změní. Ve středu se tak premiér sejde se zástupci ČSSD, Starostů a nezávislých a také komunistů. Na čtvrtek jsou naplánované schůzky s Piráty, SPD a TOP 09.

V návrhu programového prohlášení Babišova vláda počítá se zjednodušením a elektronizací daňového systému či vytvořením pravidel pro "předvídatelný růst minimálních mezd". Kabinet chce také usilovat o snižování rizik terorismu a plánuje vést srozumitelnou zahraniční politiku zaměřenou na prosazování českých národních zájmů.

 

Zdroj: ČTK

Babiš začne jednat o podpoře nebo toleranci pro menšinovou vládu Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Banky v Česku i letos potvrdily svou dobrou kondici

  Byznys ·

  Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě vysoce nepříznivého scénáře, který předpokládá …

 2. Jaký byl rok 2017 s Donaldem Trumpem?

  Společnost ·

  Je to již více než rok (přesně rok uplynul 8/11/17), co je Donald Trump prezidentem Spojených států amerických. Jak lze hodnotit jeho působení? Pokud se člověk prokles…

 3. Favoritem pro lednové prezidentské volby je Zeman

  Společnost ·

  V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla současná hlava státu Miloš Zeman. Ani on by však nedosáhl na nadpoloviční většinu hlasů nutnou pro okamžité vítězstv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.