„Apple s elektromobily nepřekvapí, Tesla a ostatní automobilky jsou napřed,“ říká T. Šula

Apple musí přijít na inovativní výrobek, který firmě ze Silicon Valley zajistí udržení silné pozice na trhu. V souvislosti s tím se často hovoří o tom, že technologická společnost pracuje na vývoji elektromobilu nebo autonomního vozidla. Specialista na digitální marketing z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Tomáš Šula ovšem na rádiu Zet říká, že v tomto oboru již není potenciál . Zastupují ho totiž velké automobilové společnosti včetně progresivního výrobce elektromobilů Tesla. 

„Osobně si myslím, že tam velký potenciál není. Ten trh je totiž docela saturovaný. Samozřejmě tady máme Teslu s Elonem Muskem. Klasické automobilky už delší dobu také vyvíjejí elektromobily a autonomní automobily. Apple samozřejmě v podstatě bojuje proti mnoha lety ověřeným zkušenostem automobilových vývojářů,“ řekl Šula. 

Apple v čele s generálním ředitelem Timem Cookem ukládá už řadu let investice a společně s tím odkupuje různé technologicky orientované společnosti. Šula na rádiu Zet sdělil, že americká firma usiluje o vytvoření komplexního ekosystému, jehož základním stavebním kamenem bude operační systém iOS. Do tohoto ekosystému by měl pak patřit i samotný elektromobil. 

„Když si koupíte automobil od Applu, respektive automobil, který bude používat iOS, tak je vysoká pravděpodobnost, že si koupíte další zařízení, která budou na stejné platformě. Podobnou cestou jde i Google,“ uvedl Šula. 

Apple se od úmrtí Jobse změnil 

Podle Šuly už Apple není takovou společností, jako býval za dob ikonického Steva Jobse. Změna ovšem není patrná na veřejnosti. Příklad může být aplikován na novém výrobku iPad Pro doplněném o stylus (stylus je nástroj pro psaní a ovládání dotykových obrazovek - pozn. redakce). Technologická společnost se tak snaží konkurovat výrobku firmy Microsoft Surface Pro. Zádrhel spočívá v tom, že právě stylusy Jobs odsuzoval. 

„Steve Jobs říkal, že žádné stylusy nechce. To je asi jeden z důvodů, že přišel i s konceptem iPhonů,“ sdělil Šula na rádiu Zet.  

Fanoušci Applu jsou plní očekávání. Čekají totiž na vydání v pořadí sedmé řady iPhonů. Od nového typu chytrých telefonů se přitom očekává výraznější inovace. Podle Šuly by mělo tedy dojít oproti páté a šesté řadě k výraznějšímu pokroku. 

„Všeobecně vzato platí to, že produkty Applu se stávají už více mainstreamem. To samozřejmě dříve nebývalo. Čistě hypoteticky ta značka může být tímto ohrožena. Ono se říká, že Apple má zhruba pět let na to, aby v podstatě předělal svoji strategii,“ řekl Šula.  

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se specialistou na digitální marketing z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Tomášem Šulou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Apple s elektromobily nepřekvapí, Tesla a ostatní automobilky jsou napřed,“ říká T. Šula Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.