Apple odkupuje startupy ve velkém, mnoho akvizic pravděpodobně nebylo ani odhaleno

Americká společnost Apple odkupuje obrovské množství malých technologických startupů jako na běžícím páse. Podle internetového magazínu Business Insider je přitom možné, že velká řada akvizic nebyla odhalena. Nedávné prohlášení generálního ředitele Tima Cooka poukazuje na to, že technologický gigant ze Silicon Valley minimálně každý měsíc odkoupí jeden startup.

„V posledních čtyřech letech jsme učinili 15 akvizic, které nám pomohou urychlit vývoj našich produktů a služeb. Vždy se zaměřujeme na společnosti se skvělou technologií, talentem a zdravou strategií,“ řekl Cook na začátku tohoto měsíce v rámci konferenčního rozhovoru o dosažených ziscích společnosti Apple.

Cook televizní stanici CNBC později sdělil, že Apple získá během tří až čtyř týdnů v průměru jednu společnost. Podle Business Insideru je možné, že Apple neinformoval o všech svých transakcích. O některých akvizicích totiž informuje, až s několika měsíčním zpožděním.

 

Od 28. března 2015 víme, že Apple koupil tyto společnosti:

1.FoundationDB, tvůrce databázového softwaru, kterého Apple využívá pro zrychlení jeho cloudových služeb.

 Zdroj: FoundationDB

2. LinX, společnost se sídlem v Izraeli, která vyrábí technologie pro mobilní fotoaparát. Ty by se přitom mohly stát součástí letošního modelu iPhone. Hlavní myšlenkou LinXu jsou vyměnitelné objektivy do mobilních telefonů.  

3. Coherent Navigation – společnost vyrábějící velice přesnou navigaci GPS

4. Metaio – tato německá společnost se zaměřovala na oblast rozšířené reality. Apple chce aplikaci zapojit do svých map. Podle technologického serveru TechCrunch se Metaio zaměřěuje na virtuální realitu. Německá společnost podle iHned.cz vznikla na základech projektu Volkswagenu. Její aplikace využívala například i automobilka Ferrari. Prodejci mohli pomocí kamery na tabletu zaměřit propagovaný vůz a v reálném čase na displeji změnit barvu a další detailní parametry.

Zdroj: Virtual Reality Rebels /YouTube

5. Mapsense – firma z Kalifornie, která slouží pro lokalizování údajů na mapách.

 Zdroj: Geospatial Media /YouTube

6. VocallQ – společnost, která v minulosti pracovala v automobilovém průmyslu. Zabývá se vývojem hlasových technologií. Detailněji jde o software, který rozpoznává řeč.

7. Perceptio – startup zabývající se umělou inteligencí. Tato funkce by se mohla stát pro Apple zásadní k formování jeho chytrého asistenta Siry.

 Zdroj: Geospatial Media / YouTube.com

8. Faceshift – firma, která se zabývá motion capture technologií. Díky ní se člověk může pomocí fotoaparátu přeměnit v takřka libovolnou fantasy postavu

 Zdroj: BeYourAvatar / YouTube.com

9. LegbaCore – tato společnost zajišťuje bezpečné prostředí pro různá zařízení a jejich firmware.

10. Emollient – další startup vyvíjející umělou inteligenci

11. LearnSprout – vzdělávací startup, který pracuje na aplikaci pro učitele a vzdělávací instituce.

12. Flyby Media – aplikace této společnost je schopna vytvářet virtuální realitu pomocí kamer.

 

Podle Business Insideru je dost možné, že skutečný počet akvizic je mnohem vyšší. K ohlášení některých nákupů se totiž Apple odhodlává i několik měsíců po jejich uskutečnění. Z toho důvodu by mohla některá z těchto 12 společností vypadnout z Cookovy časové osy.

Apple je i nadále v pozoru a je ochoten odkupovat další společnosti, jež mu pomohou v technologickém vývoji. Firma ze Silicon Valley s oblibou tvrdí, že čas od času nakupuje menší technologické firmy. Jak se ale ukazuje, tak k tomu dochází vlastně pořád.

 

 

Zdroj: Business Insider, iHned.cz, BeYourAvatar, TechCrunch, Geospatial Media, Virtual Reality Rebels, FoundationDB, YouTube

 

Apple odkupuje startupy ve velkém, mnoho akvizic pravděpodobně nebylo ani odhaleno Foto: Marco Prati / Shutterstock.com: CEO společnosti Apple Tim Cook

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.