Americký student, kterého propustila KLDR, má narušené mozkové tkáně

Americký student Otto Warmbier se po více než roce věznění v Severní Koreji minulý týden vrátil zpět do své vlasti. Teprve nedávno ale vyšlo najevo, že už je několik měsíců v kómatu. Severokorejští představitelé to odůvodňují tím, že Warmbier ve vězení onemocněl botulismem. Podle americké zpravodajky rádia Zet Hedviky Miller ale američtí lékaři nenašli známky tohoto onemocnění. Podle nich má Warmbier narušené mozkové tkáně.

Warmbier utrpěl podle lékařů z nemocnice v Ohiu značnou ztrátu tkáně ve všech částech mozku. Student je údajně v bdělém stavu, ale nereaguje na okolí. „Američané se domnívají, že byl Otto ve vězení týrán,“ uvedla na rádiu Zet Miller. Lékaři nicméně nenašli u pacienta žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí. Podle amerických lékařů je Warmbierův stav důsledkem respirační zástavy. Vyšetřovatelé OSN požadují od Severokorejců vysvětlení.

Otto Warmbier byl v Severní Koreji poslán na 15 let do vězení za odcizení propagačního letáku. Strávil tam celkem 17 měsíců, když ho minulý týden Pchjongjang propustil. Podle Miller se o to přičinil ministr zahraničí Rex Tillerson, který zorganizoval cestu do KLDR a požádal, aby byl Otto propuštěn z humanitárních důvodů. „Je nutné podotknout, že v Koreji jsou věznění ještě další tři Američané za úmyslné podvracení místního režimu. Je velmi těžké je ze země dostat a už v minulosti se kvůli podobným případům angažovali například exprezident Bill Clinton nebo Jimmy Carter,“ dodala. 

Americká vláda opakovaně varuje své občany před cestami do této země. Podle Miller nicméně zejména mladí lidé považují cestu do KLDR za dobrodružství. To se jim však nemusí vyplatit.

Změna vstřícné politiky USA vůči Kubě

Spojené státy v uplynulém týdnu zažily i další důležité události. Donald Trump zaskočil zejména změnou politiky otevřenosti vůči Kubě, kterou nastolil jeho předchůdce v Bílém domě Barack Obama. Miller na rádiu Zet upozornila, že emabrgo vůči Kubě stále existuje, jen došlo k uvolnění jeho pravidel. Na Kubu tak po zamířily po více než půl století americké výletní lodě, obnovené byly komerční lety na Kubu, otevřená byla americká ambasáda v Havaně.

„Prezident Trump nechce zavřít americkou ambasádu, ani zrušit komerční lety, nicméně chce pokračovat ve sbližování vztahů s Kubou jiným způsobem a to na základě toho, že kubánská vláda přestane porušovat lidská práva. Označil vládnutí Castrova režimu za brutální. Jedná se spíše o politické a ekonomické reformy,“ uvedla Miller s tím, že špatnou zprávu to představuje pro americké podnikatele a cestovní kanceláře, kteří si na Kubě chtěli vybudovat byznys.

 

 

Hedvika Miller je americká zpravodajka rádia Zet. Každé pondělí shrnuje a komentuje aktuální dění v USA. Celý rozhovor s Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Americký student, kterého propustila KLDR, má narušené mozkové tkáně Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

  2. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

    Byznys ·

    Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.